Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Lespedeza Thunberga

Lespedeza thunbergii
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: przewieszający się
Wysokość: 1 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowofioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Lespedeza Thunberga swoje korzenie ma w Azji (w Chinach i w Japonii). W Polsce roślina jest mało znana, można ją spotkać głównie w ogrodach botanicznych. Należy do rodziny motylkowatych (Fabaceae).

Lespedeza Thunberga - opis

Lespedeza Thunberga to krzew o pokroju przewieszającym się (tzw. fontannowym). Pędy są cienkie i giętkie, dorastają do 100-150 cm długości. Liście są trójlistkowe, zielone, nieduże, owalne, lekko wydłużone.
Lespedeza kwitnie późno: od lipca do września. Kwiaty zebrane są w grona, które wyrastają w kątach liści. W jednym okresie wegetacji pojawia się ich bardzo dużo. Dekoracyjne, różowofioletowe kwiaty przyjemnie pachną i przyciągają owady. Owocem jest strąk, w którym są czarne nasiona.
Ciekawą odmianą lespedezy Thunberga jest ‘Edo Shibori’ – odmiana o kwiatach w kolorze różowo-białym.

Lespedeza Thunberga - warunki uprawy i pielęgnacja

Lespedeza Thunberga wymaga miejsca słonecznego, ciepłego, z dala od przeciągów. Gleba powinna być umiarkowanie żyzna, przewiewna i średnio wilgotna. Pędy rośliny zimą bardzo często przemarzają, mimo to roślina szybko się regeneruje i nie ma to wpływu na liczbę kwiatów w danym roku.
Aby uniknąć problemu przemarzania dobrze jest lespedezę kopczykować na zimę. Co roku dobrze jest wzmocnić roślinę kompostem. Starajmy się ostrożnie używać nawozu mineralnego. Przenawożenie powoduje, że roślina słabiej kwitnie, a produkuje więcej masy zielonej (liści).

Lespedezę można uprawiać w doniczkach, jednak wtedy zima konieczne jest przechowywanie w miejscu zabezpieczonym od mrozu - chłodnym i widnym. Roślina jest półkrzewem co oznacza, że dolna część pędów drewnieje. Żywe pędy to takie, z których wypuszczane są pąki liściowe w danym roku, warto pozostawić jedno oczko, a resztę pędu przyciąć. Zapewni to zgrabny pokrój, a roślina nie będzie się nadmiernie rozrastać.
Lespedezę rozmnaża się przez wysiew nasion lub przez sadzonki półzdrewniałe z tzw. piętką lub odkłady.

Lespedeza Thunberga - zastosowanie

Lespedeza Thunberga bardzo ładnie prezentuje się w sąsiedztwie murków lub kamieni, a także na brzegu stawów i oczek wodnych. Dzięki swojemu kaskadowemu pokrojowi nadaje lekkości całej kompozycji ogrodowej. Warto sadzić ją w miejscach wyeksponowanych, nie tylko ze względu na piękny wygląd, ale również ze względu na przyjemny zapach kwiatów.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.