Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Krzewuszka ‘Eva Rathke’

Weigela ‘Eva Rathke’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 1,5 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: ciemnoróżowa, purpurowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Krzewuszki z rodziny przewiertniowatych, należą do najpiękniejszych kwitnących krzewów ogrodowych. Krzewuszki zakwitają zwykle wiosną, chociaż niektóre z odmian mogą powtarzać kwitnienie także w drugiej połowie lata. Jedną z cenniejszych i dość rozpowszechnionych odmian krzewuszki jest krzewuszka 'Eva Rathke'.

>>Przeczytaj też: Krzewuszka cudowna – uprawa. Gdzie sadzić i jak pielęgnować krzewuszkę

 

Krzewuszka 'Eva Rathke' opis

 

Krzewuszka 'Eva Rathke' rośnie bardzo bujnie, osiągając wysokość 1,5 -2 m i podobną szerokość. Jej lekko wzniesione, czerwonawe pędy są gęsto pokryte dużymi, błyszczącymi, zielonymi liśćmi o eliptycznym, ostro zakończonym kształcie.
Krzewuszka ‘Eva Rathke’ kwitnie w maju-czerwcu, rozwijając w kątach liści wiechowate kwiatostany złożone z kilku lub kilkunastu purpurowych bądź ciemnoróżowych kwiatów. Pojedynczy kwiat ma dzwonkowatą budowę i do połowy zrośnięte płatki. Z wnętrza jego kielicha wyrastają dość długie, kontrastowo zabarwione na żółty lub kremowy kolor pręciki oraz słupek. Krzewuszka ‘Eva Rathke’ kwitnie bardzo obficie i często powtarza kwitnienie w drugiej połowie lata, jednak tylko wtedy, jeśli ma zapewnione odpowiednie warunki.

 

Krzewuszka uprawa i przycinanie

 

Krzewuszka ‘Eva Rathke’ wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego oraz żyznego, próchniczego i dostatecznie wilgotnego podłoża. Podobnie jak inne krzewuszki, nie jest całkiem odporna na niską temperaturę, dlatego w mroźne zimy może przemarzać. Na obfite kwitnienie tej odmiany krzewuszki ma także wpływ regularne cięcie. Przeprowadzamy je zaraz po kwitnieniu (gdyż pąki kwiatowe na następny rok krzew zawiązuje latem), skracając pędy o 1/3 długości. Krzewuszkę najlepiej rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych.

>>Przeczytaj też: Krzewy ozdobne – cięcie. Terminy przycinania: wiosna i lato

Krzewuszka 'Eva Rathke' znakomicie wygląda jako soliter, ale może również tworzyć ozdobne grupy z innymi krzewami bądź stanowić ciekawy element kompozycji rabatowej.

Poznaj inne krzewuszki:

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.