Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Kiścień wawrzynowy 'Zeblid'

Leucothoe fontanesiana 'Zeblid'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: do 50 cm
Barwa liści/igieł: czerwonobordowa, zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kiścień wawrzynowy to interesujący krzew ozdobny z rodziny wrzosowatych. Odmiana 'Zeblid' (znana również jako 'Scarletta') wyróżnia się pięknym zabarwieniem liści w okresie jesienno-zimowym oraz kompaktowym wzrostem (dorasta do około 0,5 m wysokości).

 

Kiścień wawrzynowy - krzew z rodziny wrzosowatych

Kiścień wawrzynowy 'Zeblid' jest niewielkim, gęstym krzewem o sztywnych pędach i skórzastych, zielonych, błyszczących liściach. Młode przyrosty wiosenne mają intensywne, czerwonobrunatne zabarwienie, które w trakcie sezonu zmienia się na zielone.

 

>>Przeczytaj też: Kiścień wawrzynowy – roślina wrzosowata o skórzastych liściach i ozdobnych kwiatach

Kiścień wawrzynowy 'Zeblid' kwitnie wiosną (w maju), rozwijając na pędach dość małe, dzwonkowate, białe kwiaty zebrane w niewielkie kiście kwiatostanowe (stąd nazwa). Kwiaty nie mają jednak dużych walorów ozdobnych, są dość niepozorne.
Ozdobą kiścienia wawrzynowego 'Zeblid' są przede wszystkim liście: latem zielone i błyszczące, jesienią i zimą intensywnie czerwone do bordowych.

 

Kiścień - uprawa i zastosowanie

 

Kiścień wawrzynowy 'Zeblid' wymaga dość szczególnych warunków uprawy. Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym, które dodatkowo powinno być odpowiednio zabezpieczone przez mroźnym, wysuszającym wiatrem. Krzew ten potrzebuje próchniczej, żyznej, umiarkowanie wilgotnej i lekkiej gleby, koniecznie o kwaśnym odczynie. W chłodniejszych rejonach kraju roślina wymaga zimowego okrycia, gdyż nie jest w pełni mrozoodporna.
Kiścień wawrzynowy 'Zeblid' rozmnaża się za pomocą sadzonek pędowych lub przez podział rośliny matecznej.

Kiścień wawrzynowy 'Zeblid' to znakomita roślina na wrzosowiska, ale można go także sadzić na rabacie łącząc z iglakami oraz nad brzegiem oczek wodnych. Dobrze wygląda zarówno jako soliter, jak i jednogatunkowa grupa ozdobna.

>>Przeczytaj też: Sadzenie roślin wrzosowatych – kiedy i jak sadzić wrzosy, wrzośce, rododendrony, azalie i inne rośliny wrzosowate

Poznaj inne rośliny wrzosowate:

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.