Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Kasjopeja widłakowata

Cassiope lycopodioides
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzewiasty, rozłożysty, wzniesiony
Wysokość: 10 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Kasjopeja widłakowata pochodzi z północno-wschodniej Azji oraz Kaukazu. W Polsce jest mało znana, można ją spotkać tylko w ogrodach kolekcjonerskich. Potocznie nazywa się ją wrzosem konwaliowym. Należy do rodziny wrzosowatych (Ericaceae).

Kasjopeja widłakowata - opis

Kasjopeja widłakowata to niska krzewinka o wzniesionym, delikatnie rozłożystym pokroju. Z czasem tworzy gęste "poduszki" na rabacie. Osiąga od 10 do 20 cm wysokości. Pędy rośliny lekko się płożą. Liście są ciemnozielone, łuskowate, drobne ułożone dachówkowato na pędzie (podobnie, jak to jest u widliczki, stąd nazwa gatunkowa rośliny).
Kasjopeja widłakowata kwitnie obficie od maja do czerwca. Białe kwiaty dzwoneczkowatego kształtu (podobne do kwiatów konwalii) umieszczone są na krótkich, cienkich szypułkach. Owocem jest torebka, która zawiera wiele nasion.
Ciekawą odmianą jest ‘Randle Cooke’ – niska, o drobnych kwiatach.

Kasjopeja widłakowata - warunki uprawy

Kasjopeja widłakowata to roślina wrzosowata. Najlepiej czuje się w miejscach półcienistych lub zupełnie zacienionych. Podłoże powinno być przepuszczalne, umiarkowanie żyzne i stale wilgotne, o kwaśnym pH. Lepiej nie sadzić jej w miejscach narażonych na przeciągi. Przesuszanie podłoża może szybko prowadzić do usychania kasjopei. Roślina jest dość wytrzymała na mrozy.

>>Przeczytaj też o wymaganiach roślin wrzosowatych

Kasjopeja widłakowata - pielęgnacja

Regularne podlewanie to podstawa właściwej pielęgnacji kasjopei. Dość  istotny jest również drenaż podłoża (np. drbonym żwirem), aby uniknąć zalegania wody w strefie korzeniowej. Aby utrzymywać kwaśne pH podłoża, warto podsypywać roślinę torfem lub kompostem wytworzonym z samych liści czy trocin. Roślinę łatwo jest przenawozić, dlatego nawozy mineralne wieloskładnikowe stosujmy rzadko i dość rozważnie. Raz na jakiś czas warto kasjopeję przyciąć, odmłodzi to roślinę i  pobudzi do zwiększonej produkcji pędów oraz kwiatów.

Kasjopeja widłakowata rozmnaża się przez sadzonki półzdrewniałe i zielne, które pobiera się latem lub jesienią. Możną ją również rozmnażać w sposób generatywny przez wysiew nasion.

Kasjopeja widłakowata - zastosowanie

Kasjopeja widłakowata idealnie nadaje się do sadzenia na rabatach skalnych, murkach ogrodowych czy pomiędzy kamieniami. Będzie ciekawym uzupełnieniem wrzosowiska. Można ją nie tylko uprawiać w  gruncie, ale także w doniczce. Dzięki temu może być ciekawą ozdobą tarasu lub parapetu. Zdecydowanie lepiej sadzić ją w grupach, tworzy wtedy gęstą i zwartą bryłę.

Poznaj inne rośliny wrzosowate:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.