Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Karagana syberyjska

Caragana arborescens
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzewiasty
Wysokość: 5 m - 6 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Karagana syberyjska, zwana również grochodrzewem syberyjskim lub żółtą akacją, to bardzo ciekawy i mało wymagający krzew ozdobny z rodziny bobowatych. Roślina pochodzi z obszarów leżących na terenie Azji (Syberii i Mandżurii), dlatego jest odporna na niską temperaturę i doskonale nadaje się do uprawy w naszym klimacie.

Karagana syberyjska - opis

Największą ozdobą karagany syberyjskiej są żółte kwiaty oraz pierzaste liście, do złudzenia przypominające kwiaty i liście popularnej robinii akacjowej (mylnie nazywanej akacją). Krzew dorasta do 5-6 m wysokości i tworzy luźną koronę, złożoną z licznych, wyprostowanych i sztywnych pędów, gęsto pokrytych zielonymi liśćmi. U podstawy liści znajdują się niewielkie i dość cienkie, ale bardzo ostre kolce, dlatego z rośliną należy obchodzić się ostrożnie.
Karagana syberyjska zakwita wiosną. Małe, miododajne, intensywnie żółte kwiaty, zebrane są po kilka w luźne pęczki. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w strączkowate owocostany, które po dojrzeniu wysychają, skręcają się i pękają, energicznie wyrzucając nasiona. Ponieważ młode strąki nasienne są jadalne i po ugotowaniu mogą być spożywane w postaci jarzynki, karaganę można traktować nie tylko jako ogrodowy krzew ozdobny, ale także roślinę użytkową.

>>Przeczytaj też: Posadź w ogrodzie kwitnące krzewy

Karagana syberyjska - wymagania

Karagana syberyjska jest rośliną bardzo tolerancyjną i mało wymagającą, dlatego nadaje się do uprawy niemal w każdym ogrodzie. Najlepiej czuje się na glebach żyznych i umiarkowanie wilgotnych oraz na stanowiskach słonecznych, ale urośnie także w półcieniu i na suchym, jałowym podłożu (nie toleruje jedynie gleb ciężkich i mokrych). Dobrze znosi również niską temperaturę, przejściową suszę, zanieczyszczone, miejskie powietrze i lekkie zasolenie podłoża. Jest też odporna na choroby i szkodniki. Doskonale nadaje się do przycinania.

>>Przeczytaj też: Problem z karaganą

Karaganę syberyjską rozmnaża się głównie za pomocą nasion (zachowują zdolność kiełkowania przez około 3 lata), ale młode rośliny można też uzyskać przez ukorzenianie sadzonek zielnych, pobieranych wczesnym latem (w lipcu).

 

Karagana syberyjska - odmiany

Karagana syberyjska to doskonały krzew żywopłotowy, dobrze znoszący cięcie i formowanie. Jej odmiany ozdobne, np. 'Pendula', 'Walker', 'Lorbergii', mogą być także wykorzystywane w kompozycjach rabatowych lub sadzone jako soliter na tle ściany, trawnika lub ogrodzenia.

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.