Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Kalina wonna

Viburnum fragrans = V. farreri
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, wyprostowany
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: purpurowa, oliwkowozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biało-różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kalina wonna pochodzi z Azji - z północnych Chin, gdzie jest bardzo popularna. W Polsce uprawia się ją jako krzew ozdobny. Należy do rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae). Roślina została nazwana na część Reginalda Farrera, podróżnika i kolekcjonera roślin.

Kalina wonna - opis

Kalina wonna to krzew o wzniesionym, sztywnym i wyprostowanym pokroju. Z czasem roślina przybiera zaokrąglony kształt. Osiąga od 1 do 2 m wysokości. Liście są eliptyczne lub lancetowate, ząbkowane, z widocznym użyłkowaniem. Młode liście są purpurowe, później przybierają oliwkowozielona barwę.
Okres kwitnienia kaliny wonnej rozpoczyna się bardzo wcześnie, bo już w marcu i trwa do kwietnia-maja. Kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści, co sprawia, że krzew jest wyjątkowo dekoracyjny. Kwiaty są małe i drobne, białe (w pąku różowe), dość silnie pachnące, zebrane w nieduże, wiechowate kwiatostany. Czerwone, kuliste owoce pojawiają się rzadko.

Kalina wonna - warunki uprawy

Kalina wonna nie ma dużych wymagań uprawowych. Preferuje glebę średnio żyzną, przepuszczalną i umiarkowanie wilgotną. Dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i półcieniu. Lubi podłoże lekko kwaśne. Kalina wonna jest mrozoodporna.

Kalina wonna - pielęgnacja

Kalina wonna nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Potrzebuje jedynie regularnego podlewania, zwłaszcza podczas suszy. Nie trzeba jej okrywać na zimę. Rozmnaża się przez nasiona lub przez odkłady oraz sadzonki. Jednak samodzielne rozmnażanie jest dość skomplikowane i rzadko się udaje. Dlatego najlepiej kupować gotowe sadzonki w sklepach ogrodniczych.

Kalina wonna - zastosowanie

Ze względu na intensywny zapach kwiatów, warto sadzić krzew w miejscu widocznym i często odwiedzanym przez ludzi. Dobrze wygląda jako małe drzewko, dlatego nadaje się zarówno do małych, jak i dużych ogrodów. Kalinę wonną można sadzić w grupach lub jako pojedynczy krzew. Nadaje ogrodom orientalny klimat. Warto wprowadzać ją do nasadzeń miejskich, jak i prywatnych ogrodów.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.