Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Kalina wawrzynowata

Viburnum tinus
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, kulisty
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Kalina wawrzynowata występuje w stanie naturalnym w obszarze Morza Śródziemnego. W Polsce uprawiana jest jako roślina ozdobna. Należy do rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae).

Kalina wawrzynowata - opis

Kalina wawrzynowata to zimozielony krzew o zwartym, gęstym, czasem kulistym pokroju. Osiąga od 2 do 3 m wysokości. Pędy są sztywne, w kolorze bordowym. Ciemnozielone, skórzaste liście maja wydłużony kształt i są ostro zakończone. Pozostają na roślinie na zimę.
Okres kwitnienia kaliny wawrzynowatej przypada od maja aż do sierpnia. Dekoracyjne, białe kwiaty zebrane są w płaskie, parasolowate kwiatostany (wiechy), przyjemnie pachną. Pąki kwiatowe są różowe, po rozkwitnięciu mają śnieżnobiałą barwę. Kuliste owoce są silnie trujące (po obróbce termicznej ich trujące właściwości się zmniejszają, a nawet mogą załkowicie zanikać).
Ciekawą odmianą jest ‘Eve Price’ – dorastająca do 1 m wysokości, o różowych kwiatach.

>>Przeczytaj też: Kaliny – popularne gatunki do ogrodu. Wymagania i uprawa kaliny

Kalina wawrzynowata - warunki uprawy

Kalina wawrzynowata najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, ciepłym i osłoniętym od wiatrów. W miejscach półcienistych radzi sobie dość dobrze, jednak zdecydowanie słabiej kwitnie. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne i umiarkowanie wilgotne (odpowiednia będzie typowa ziemia ogrodnicza). Krzew zazwyczaj bezproblemowo zimuje w naszym kraju, choć są odmiany, które zupełnie nie nadają się do gruntu i lepiej sadzić je w pojemnikach i zimować w pomieszczeniach (np. odmiana 'Eve Price').
Kalina wawrzynowata jest odporna na choroby.

Kalina wawrzynowata - pielęgnacja

Krzew nie ma specjalnych wymagań pielęgnacyjnych. Nie wymaga formowania, ponieważ sam tworzy estetyczną bryłę. W okresie wiosenno-letnim roślinę należy regularnie podlewać. Korzystnie wpływa na nią nawożenie mineralne oraz organiczne. Kalina wawrzynowata rozmnaża się przez sadzonki pobierane najlepiej wczesną jesienią.

Kalina wawrzynowata - zastosowanie

Kalina wawrzynowata to roślina, która dopełnia nasadzenia w naszym ogrodzie. Dobrze wygląda sadzona w grupach, ale także jako soliter. Można ją uprawiać również w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Ze względu na pięknie pachnące kwiaty warto umieszczać ją w miejscach często odwiedzanych przez ludzi.

Poznaj inne gatunki kaliny:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.