Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Kalina sztywnolistna

Viburnum rhytidophyllum
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 3 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białokremowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Kalina sztywnolistna – opis

Viburnum rhytidophyllum to duży, rozłożysty krzew, dorastający zwykle do 3-4 m wysokości i podobnej szerokości. Z tego względu nadaje się więc do sadzenia głównie w dużych ogrodach lub parkach krajobrazowych. Kalina sztywnolistna ma sztywne, wyprostowane gałęzie, które w młodym wieku pokrywa białawy meszek oraz duże, grube, zielone liście o wydłużonym, lancetowatym kształcie. Liść kaliny sztywnolistnej z wierzchu jest błyszczący i ma wyraźnie zaznaczone unerwienie, natomiast od spodu pokrywa go gęsty, brązowy kutner.
Kalina sztywnolistna jest krzewem zimozielonym, a więc zachowuje liście przez cały rok. Mimo to nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego najlepiej sadzić ją w cieplejszych rejonach kraju lub okrywać na okres zimy.

Kalina zimozielona – krzew ozdobny

Kalina sztywnolistna zakwita późną wiosną (w maju-czerwcu). Jej białokremowe kwiaty zebrane są w płaskie baldachy. Pręciki każdego kwiatu wystają ponad kielich, dlatego cały kwiatostan nabiera oryginalnego, puszystego wyglądu. Po przekwitnieniu kwiatów, na pędach zawiązują się okrągłe, początkowo czerwone, następnie czarne owoce zebrane w baldachogrona. Jagody dojrzewają nieregularnie na przełomie sierpnia i września, dlatego w jednym gronie mogą być owoce o różnym ubarwieniu, co wygląda bardzo interesująco.

Viburnum rhytidophyllum – uprawa

Kalina sztywnolistna wymaga stanowiska ciepłego i osłoniętego od wiatru oraz żyznej, świeżej, próchniczej, stale lekko wilgotnej gleby. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscu słonecznym, ale w półcieniu oraz w cieniu również sobie poradzi (kwitnienie będzie jednak słabsze). Kalinę sztywnolistną można rozmnażać przy pomocy odkładów lub przez nasiona (wymagają stratyfikacji).

 

>>Przeczytaj też: Kaliny – popularne gatunki do ogrodu. Wymagania i uprawa kaliny

 

Kalina cięcie

Cięcie kaliny nie jest wskazane, gdyż osłabia kwitnienie, jednak w razie potrzeby można je wykonać wczesnym latem, po przekwitnieniu kwiatów.

 

Poznaj inne gatunki kalin:

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.