Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Kalina koralowa ‘Xanthocarpum’

Viburnum opulus ‘Xanthocarpum’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: dużo
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 3 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kalina koralowa należąca do rodziny piżmaczkowatych lub kalinowatych (wcześniej zaliczana do przewiertniowatych), jest pięknie kwitnącym krzewem ozdobnym. Ma wiele interesujących odmian, z których na uwagę zasługuje odmiana 'Xanthocarpum'.
Kalina koralowa ‘Xanthocarpum’ rośnie w formie dużego, rozłożystego krzewu, osiągając 3-4 m wysokości i niewiele mniejszą szerokość. Jej brązowe, sztywne pędy pokrywa duża liczba zielonych, owalnych, klapowatych liści o lekko karbowanych brzegach.
Kalina koralowa ‘Xanthocarpum’ kwitnie w maju, rozwijając na końcach pędów duże, baldachowate kwiatostany złożone z małych, pojedynczych kwiatów w białym kolorze. Kwiaty na zewnątrz baldachów są większe (płonne), wewnątrz znacznie mniejsze (obupłciowe).
Dodatkowym walorem dekoracyjnym kaliny koralowej ‘Xanthocarpum’ są pojawiające się na pędach jesienią (we wrześniu-październiku) żółtopomarańczowe, półprzeźroczyste, okrągłe owoce.
Kalina koralowa ‘Xanthocarpum’ jest krzewem dostatecznie odpornym na niską temperaturę i rzadko przemarza, nawet w surowe zimy. Najlepiej rośnie na stanowiskach zacisznych, słonecznych lub półcienistych oraz na żyznych, próchniczych i stosunkowo wilgotnych (nawet mokrych) glebach.
Kalinę koralową 'Xanthocarpum' najlepiej rozmnażać za pomocą sadzonek (zielnych lub zdrewniałych), gdyż rośliny uzyskane z nasion mogą nie powtórzyć cech egzemplarza matecznego.
Kalina koralowa 'Xanthocarpum' ze względu na swoje duże rozmiary nie nadaje się do małych ogrodów, tym bardziej, że nie powinno się jej przycinać. Może być natomiast być wspaniałą ozdobą parków krajobrazowych oraz dużych ogrodów. Dobrze wygląda w jednogatunkowych grupach lub jako soliter. Nadaje się także do sadzenia w pobliżu stawów i oczek wodnych.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.