Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Kalina koralowa

Viburnum opulus
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: dużo
Pokrój: rozłożysty, krzaczasty
Wysokość: 4 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kalina koralowa rośnie w naturze w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce jest znana i uprawiana jako krzew ozdobny (z pominięciem okolic Tatr). Należy do rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae).

Kalina koralowa - opis

Kalina koralowa jest krzewem liściastym o wzniesionym, luźnym, krzaczastym pokroju. Dorasta do 2-4 m wysokości. Młode pędy są kruche, delikatnie owłosione, czerwonobrązowe, kora szara z widocznymi przetchlinkami lekko spękana. Liście dość duże, naprzeciwległe. Blaszka liściowa szerokojajowata, tępo klapowana, ciemnozielona, spodnia strona jaśniejsza, z delikatnym owłosieniem. Z czasem liście przebarwiają się na piękny purpurowy kolor.
Okres kwitnienia kaliny koralowej najczęściej przypada na maj-czerwiec. Białe kwiaty zebrane są w wyjątkowo piękne, kuliste baldachogrona osadzone na szczytach pędów. Kwiaty są chętnie odwiedzane przez owady. Latem na kalinie koralowej pojawią się owoce - szkarłatnoczerwone, lśniące pestkowce osadzone na szypułkach. Wewnątrz nich znajduje się pestka czerwonego koloru.

>>Przeczytaj też: Kaliny – popularne gatunki do ogrodu. Wymagania i uprawa kaliny

Kalina koralowa - warunki uprawy i pielęgnacja

Kalina koralowa sprawdzi się zarówno w miejscu słonecznym, jak i półcienistym. Podłoże powinno być żyzne, świeże, dość wilgotne. Krzew poradzi sobie również na glebie piaszczystej. Kalina koralowa jest odporna na mróz i szkodliwe warunki miejskie. Niestety, często jest atakowana przez mszyce, które powodują zwijanie się blaszki liściowej.
Roślina nie lubi przycinania, ponieważ pozbawiamy ją wtedy pąków kwiatowych. Jednak raz na 4-5 lat warto ją prześwietlić. Raz na jakiś czas wskazane jest zasilanie obornikiem lub kompostem. Podczas suszy kalinę bezwzględnie należy podlewać. Roślinę rozmnaża się przez sadzonki zielne lub zdrewniałe, a także przez szczepienie, odkłady. Można też rozmnażać przez wysiew nasion.

>> Przeczytaj też: Rozmnażanie drzew i krzewów przez sadzonki zielne i półzdrewniałe

Kalina koralowa - zastosowanie

Kalina koralowa to gatunek bardzo chętnie wykorzystywana zarówno w przydomowych ogrodach, jak i zieleni miejskiej. Dodaje nasadzeniom lekkości i naturalności. Pięknie przebarwiające liście i kuliste kwiatostany są wyjątkowo atrakcyjne, dlatego roślinę warto eksponować w miejscu często odwiedzanym przez ludzi.
Kalina koralowa idealnie nadaje się na żywopłoty. Równie dobrze wygląda sadzona w grupie, jak i pojedynczo na przystrzyżonym trawniku (jako soliter).

Poznaj inne gatunki kaliny:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.