Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Kalina japońska 'Mariesii'

Viburnum plicatum 'Mariesii'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: dużo
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: 1,5 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Krzew o rozłożystej koronie z piętrowo, prawie poziomo rozpostartymi gałęziami, zwykle jest szerszy niż wyższy. Ponieważ z natury ma bardzo malowniczy pokrój, nie trzeba go przycinać. Występuje w Japonii i Chinach. Jajowate liście przybierają jesienią oryginalną czerwonopurpurową barwę. Późną wiosną rozwijają się białe kwiaty zebrane w duże płaskie kwiatostany. Są gęsto ułożone wzdłuż gałęzi. Pod koniec lata dojrzewają drobne owoce, początkowo czerwone, później granatowe.

Kalina japońska powinna rosnąć w żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej glebie. Nie lubi suszy. Ponieważ może przemarzać w surowe zimy, należy ją sadzić w zacisznych i ciepłych, osłoniętych od mroźnych wiatrów miejscach. Ze względu na piękny pokrój oraz efektowne kwiaty, a jesienią także liście, warto dla niej przeznaczyć reprezentacyjną część ogrodu. (eb-g)

Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.