Kalina Dawida - Viburnum davidii

2022-03-28 14:49

Kalina Dawida (łac. viburnum davidii) pochodzi z Chin. W Polsce można ją spotkać w ogrodach, chętnie wykorzystywana jest jako roślina ozdobna. Należy do rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae).

Kalina Davida
Autor: www.thinkstockphotos.com Kalina Dawida

Spis treści

  1. Kalina Dawida - opis
  2. Kalina Dawida - kwiaty i owoce
  3. Kalina Dawida - uprawa
  4. Viburnum davidii - pielęgnacja
  5. Kalina Dawida - zastosowanie

Kalina Dawida - opis

Kalina Dawida to krzew zimozielony o wyprostowanym, kulistym pokroju. Osiąga od 30 cm do 100 cm wysokości. Rośnie dość wolno. Liście są ciemnozielone, lancetowate, ostro zakończone, błyszczące. Na blaszkach liściowych silnie zarysowane jest unerwienie.

Kalina Dawida - kwiaty i owoce

Kalina Dawida kwitnie najczęściej w czerwcu (wszystko zależy od warunków pogodowych). Rurkowate, nieduże kwiaty zebrane są w baldachogrona. Kwiaty początkowo mają kolor różowy, z czasem stają się białe. W ich miejscu pod koniec lata pojawiają się owoce:  jajowato wydłużone małe pestkowce o ciemnoniebieskim kolorze (młode owoce są różowe).

Kalina Dawida - uprawa

Kalina Dawida preferuje stanowisko cieniste lub półcieniste, osłonięte od wiatru. W miejscach słonecznych też dobrze sobie radzi, ale słabiej kwitnie. Lubi podłoże żyzne, przewiewne i umiarkowanie wilgotne, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Krzew dobrze znosi przymrozki oraz warunki miejskie.

Viburnum davidii - pielęgnacja

Viburnum davidii, czyli kalina Dawida raz na jakiś czas wymaga cięcia. Taki zabieg pozwala nam na uformowanie rośliny oraz lepsze krzewienie się. Nie zapominajmy regularnym podlewaniu rośliny.

Młode okazy warto okrywać na zimę. Mimo dużej wytrzymałość na spadki temperatur, młode rośliny nie tak dobrze radzą sobie z dużą zmianą warunków. Viburnum davidii rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion oraz wegetatywny przez sadzonkowanie pędów.

Kalina Dawida - zastosowanie

Kalina Dawida pełni wysoką wartość ozdobną. Polecana jest zwłaszcza do małych ogrodów przydomowych, gdyż wolno się rozrasta. Dobrze nadaje się na obwódki i żywopłoty, ponieważ dobrze znosi cięcie. Najlepiej prezentuje się w grupie.

Ze względu na to, że nie gubi liści na zimę, jest ozdobna przez cały rok. Najlepiej więc sadzić ją w miejscach widocznych. Ponadto, kalina Dawida nadaje się do uprawy doniczkowej, dlatego może być ozdobą tarasów lub balkonów. Nadaje ogrodom dziki, leśny charakter.

Poznaj inne gatunki kaliny:

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Wysokość 30 cm - 1 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Tak
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wyprostowany
Pokrój kulisty
Termin kwitnienia VI
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie