Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Kalina Dawida

Viburnum davidii
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: kulisty, wyprostowany
Wysokość: 30 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Kalina Dawida pochodzi z Chin. W Polsce można ją spotkać w ogrodach, chętnie wykorzystywana jest jako roślina ozdobna. Należy do rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae).

Kalina Dawida - opis

Kalina Dawida to krzew zimozielony o wyprostowanym, kulistym pokroju. Osiąga od 30 cm do 100 cm wysokości. Rośnie dość wolno. Liście są ciemnozielone, lancetowate, ostro zakończone, błyszczące. Na blaszkach liściowych silnie zarysowane jest unerwienie.
Kalina Dawida kwitnie najczęściej w czerwcu (wszystko zależy od warunków pogodowych). Rurkowate, nieduże kwiaty zebrane są w baldachogrona. Kwiaty początkowo mają kolor różowy, z czasem stają się białe. W ich miejscu pod koniec lata pojawiają się owoce:  jajowato wydłużone małe pestkowce o ciemnoniebieskim kolorze (młode owoce są różowe).

>>Przeczytaj też: Kaliny – popularne gatunki do ogrodu. Wymagania i uprawa kaliny

Kalina Dawida - warunki uprawy

Kalina Dawida preferuje stanowisko cieniste lub półcieniste, osłonięte od wiatru. W miejscach słonecznych też dobrze sobie radzi, ale słabiej kwitnie. Lubi podłoże żyzne, przewiewne i umiarkowanie wilgotne, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Krzew dobrze znosi przymrozki oraz warunki miejskie.

Kalina Dawida - pielęgnacja

Kalina Dawida raz na jakiś czas wymaga cięcia. Taki zabieg pozwala nam na uformowanie rośliny oraz lepsze krzewienie się. Nie zapominajmy regularnym podlewaniu rośliny. Młode okazy warto okrywać na zimę. Mimo dużej wytrzymałość na spadki temperatur, młode rośliny nie tak dobrze radzą sobie z dużą zmianą warunków. Kalinę Dawida rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion oraz wegetatywny przez sadzonkowanie pędów.

Kalina Dawida - zastosowanie

Kalina Dawida pełni wysoką wartość ozdobną. Polecana jest zwłaszcza do małych ogrodów przydomowych, gdyż wolno się rozrasta. Dobrze nadaje się na obwódki i żywopłoty, ponieważ dobrze znosi cięcie. Najlepiej prezentuje się w grupie. Ze względu na to, że nie gubi liści na zimę, jest ozdobna przez cały rok. Najlepiej więc sadzić ją w miejscach widocznych. Roślina nadaje się do uprawy doniczkowej, dlatego może być ozdobą tarasów lub balkonów. Nadaje ogrodom dziki, leśny charakter.

Poznaj inne gatunki kaliny:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.