Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Jaśminowiec wonny 'Variegatus'

Philadelphus coronarius 'Variegatus'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, krzaczasty
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: pstra, zielono-biała
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: kremowobiała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jaśminowiec wonny 'Variegatus' to gęsty, zwarty, sztywno wyprostowany krzew liściasty (u starszych egzemplarzy zewnętrzne gałęzie rozkładają się i obwisają). Dorasta do 1-2 m wysokości. Liście są jajowate, ostro zakończone i drobno ząbkowane, ciemnozielone z białokremowym, nieregularnym marginesem (zdarzają się liście całkowicie białe).
Jaśminowiec wonny 'Variegatus' kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty są kremowobiałe, pojedyncze, o średnicy 3,5 cm, ładnie pachnące, skupione po 5-9.
Jaśminowiec wonny 'Variegatus' najlepiej rośnie na słonecznym lub półcienistym stanowisku, na glebach gliniastych, przepuszczalnych, wapiennych lub obojętnych. Roślina jest wytrzymała na suszę, warunki miejskie i zanieczyszczenia przemysłowe. Dobrze znosi przesadzanie i cięcie (szybko po nim odrasta). Można go sadzić zarówno pojedynczo, jak i w grupach w ogrodach przydomowych, parkach, zieleni miejskiej. Nadaje się na żywopłoty formowane oraz swobodne szpalery.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.