Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Jaśminowiec wonny 'Aureus'

Philadelphus coronarius 'Aureus'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wyprostowany
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: żółta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: kremowobiała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Jaśminowiec wonny 'Aureus' to wolno rosnący krzew liściasty o dekoracyjnych żółtych liściach. Ma wyprostowany pokrój i sztywne pędy, u starszych egzemplarzy zewnętrzne gałęzie rozkładają się i obwisają. Roślina dorasta do 1-2 m wysokości i 1-1,5 m szerokości.
Jaśminowiec wonny 'Aureus' ma kasztanowobrązowa, lekko lśniącą korę, która nie łuszczy się. Jego liście są jajowate, ostro zakończone, drobno ząbkowane, długości 4,5-9 cm. Liście wiosną są jaskrawożółte, latem zielonożółte.
Jaśminowiec wonny 'Aureus' kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty są kremowobiałe, pojedyncze, średnicy około 2 cm, silnie pachnące, skupione po 5-9.
Jaśminowiec wonny 'Aureus' najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku i glebach gliniastych, przepuszczalnych, wapiennych lub obojętnych. Roślina jest wytrzymała na suszę, warunki miejskie i zanieczyszczenia przemysłowe. Dobrze znosi przesadzanie i cięcie (szybko po nim odrasta). Można go sadzić zarówno pojedynczo, jak i w grupach w ogrodach przydomowych, parkach, zieleni miejskiej. Nadaje się na żywopłoty formowane oraz swobodne szpalery.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.