Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jaśminowiec wonny

Philadelphus coronarius
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: przewieszający
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Jaśminowiec wonny występuje od Włoch po Kaukaz. Od czasów starożytnych był uprawiany ze względu na pachnące kwiaty. Teraz najprawdopodobniej typu już nie spotkamy, a mamy do czynienia z różnymi mieszańcami. Wszystkie dobrze znoszą warunki miejskie.

Jaśminowiec wonny - opis

Jaśminowiec wonny jest dużym krzewem o długich, przewisających pędach. Mają one specyficzną budowę: po rozcięciu widać wewnątrz biały gąbczasty rdzeń. Na starszych pędach kora łuszczy się wąskimi pasmami. Kwiaty są białe, zebrane po pięć-dziewięć w niewielkie płaskie kwiatostany. Rozwijają się późną wiosną i pięknie słodko pachną.

Jaśminowiec wonny - uprawa

Jaśminowiec wonny najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Znosi też cień, ale im mniej światła, tym słabiej kwitnie. Ma małe wymagania glebowe i przeciętne wilgotnościowe, jednak najlepiej, gdy podłoże jest przepuszczalne i lekko alkaliczne (pH 8,0). Podczas długotrwałej suszy jego liście więdną, jest też wtedy łatwiej atakowany przez mszyce.

Rozrasta się przez rozłogi i tworzy szerokie skupiny, więc w mniejszych ogrodach może stwarzać problemy.

Krzew jest mrozoodporny, a jeśli się zdarzy, że podczas długotrwałych mrozów pędy ulegną uszkodzeniu, wiosną łatwo odbiją u podstawy. Dobrze znosi cięcie, które należy wykonywać po kwitnieniu. Rozmnaża się go przez sadzonki zdrewniałe lub z zielonych pędów, a także przez odrosty. Nawet duże krzewy łatwo się przesadza.

>>Przeczytaj też: Jaśminowiec wonny: cięcie. Kiedy i jak przycinać jaśminowiec

Jaśminowiec wonny – zastosowanie

Jaśminowiec jest świetnym krzewem do ogrodów naturalistycznych. Najlepiej sadzić go pojedynczo – wtedy rozrasta się swobodnie, co pozwala docenić jego pokrój. Dobrze też czuje się w skupinie, czyli sadzony w grupach po kilka. Nadaje się na nieformowane żywopłoty, choć można też ciąć go, nadając wymagany kształt. Trzeba tylko pamiętać, że pozbawimy go większości kwiatostanów (pewna ilość uniknie cięcia i rozwinie się wewnątrz krzewów).

Jaśminowiec wonny - odmiany

Interesujące odmiany jaśminowca wonnego:

  • 'Aureus' o żółtych liściach,
  • 'Duplex' dorastająca jedynie do 100 cm wysokości,
  • 'Snowbelle' o dużych gronach złożonych z pełnych pachnących kwiatów,
  • ‘Innocence’ o plamistych zielono-żółtych liściach i pachnących kwiatach,
  • 'Variegatus' o liściach biało obrzeżonych.
Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.