Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Jaśminowiec drobnolistny

Philadelphus microphyllus
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, krzaczasty
Wysokość: 3 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jaśminowiec drobnolistny - zasięgiem obejmuje Europę (konkretniej Austrię, Włochy), ale także można go spotkać w Azji. W Polsce znany jest jako ozdobna roślina uprawna. Należy do rodziny hortensjowatych (Hydrangeacea).

Jaśminowiec drobnolistny - opis

Jaśminowiec drobnolistny ma rozłożysty, krzaczasty pokrój - dorosłe egzemplarze tworzą ładną, gęstą bryłę. Najczęściej dorasta do 3-4 m wysokości. Ma dość sztywne pędy, które silnie pną się ku górze. Ciemnozielone liście, owalne, piłkowane liście są szorstkie w dotyku. Okres kwitnienia jaśminowca drobnolistnego przypada od maja do czerwca. Roślina w tym okresie obsypana jest dużą liczbą pięknie pachnących, białych kwiatów, które są chętnie odwiedzane przez owady (są silnie miododajne).

Jaśminowiec drobnolistny - warunki uprawy i pielęgnacja

Jaśminowiec drobnolistny najlepiej rośnie w miejscach słonecznych lub półcienistych. Im więcej słońca, tym obfitsze kwitnienie. Podłoże powinno być żyzne, dość zwięzłe, choć nawet na gorszej jakości glebach roślina radzi sobie dobrze. Pamiętajmy o umiarkowanej wilgotności podłoża, zwłaszcza w okresach suszy. Jaśminowiec dość dobrze znosi spadki temperatury poniżej zera.
Roślina bardzo dobrze reaguje na cięcie. Wskazane jest coroczne przycinanie pędów o 1/3 długości, odmładza to jaśminowiec i zwiększa jego kwitnienie w kolejnym roku.
Jaśminowiec drobnolistny rozmnaża się generatywnie przez wysiew nasion, które muszą być wcześniej poddane zabiegowi stratyfikacji. Krzew można też rozmnażać wegetatywnie przez sadzonki półzdrewniałe pobierane w lipcu lub przez sadzonki zdrewniałe pobierane w grudniu, a także przez odkłady.

Jaśminowiec drobnolistny - zastosowanie

Jaśminowiec drobnolistny to krzew polecany zarówno do ogrodów prywatnych, jak i zieleni miejskiej. Może być ciekawą propozycją na żywopłot, jednak równie efektownie wygląda jako pojedynczy okaz w ogrodzie, nadając mu lekkości i naturalnego wyglądu. Z racji tego, że kwiaty przyjemnie pachną, warto sadzić go w okolicy okien czy miejsc, gdzie często przebywają ludzie.  Pędy w okresie kwitnienia można wykorzystywać w bukieciarstwie. Liście jaśminowca drobnolistnego wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym.

>> Poznaj także jaśminowiec wonny

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.