Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Jaśmin nagokwiatowy

Jasminum nudiforum
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: przewieszający
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: II - IV
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Jaśmin nagokwiatowy to szybko rosnący krzew liściasty o rozłożystym, luźnym, przewisającym pokroju i długich, cienkich, zwisających pędach. Dorasta 2–3 m wysokości (zazwyczaj osiąga 1,5 m). Jest rzadko sadzony w naszych ogrodach ze względu na słabą odporność na niska temperaturę.

Jaśmin nagokwiatowy – opis

Jaśmin nagokwiatowy kwitnie od lutego do kwietnia (jeszcze przed rozwojem liści). Rurkowate, intensywnie żółte, pachnące kwiaty osadzone są w kątach liści na pędach zeszłorocznych. Ozdobne liście pojawiają się po kwitnieniu, są ciemnozielone, błyszczące, trójlistkowe, opadają na zimę.

Jaśmin nagokwiatowy – uprawa

Jaśmin nagokwiatowy najlepiej rośnie w podłożu żyznym i przepuszczalnym, umiarkowanie wilgotnym, o odczynie obojętnym lub zasadowym, na stanowisku słonecznym lub półcienistym, osłoniętym od zimnych wiatrów. Roślina jest wrażliwa na mrozy, przed zimą trzeba ją dobrze zabezpieczyć.
Po kwitnieniu warto przyciąć pędy do połowy długości, dzięki czemu roślina lepiej się będzie krzewić, a kwitnienie będzie obfitsze.

Jaśmin nagokwiatowy – zastosowanie

Jaśmin nagokwiatowy może rosnąć jako swobodny krzew bądź może być prowadzony przy podporach jako pnącze (pędy trzeba przymocować do podpory). Znakomicie nadaje się do uprawy w pojemnikach. Posadzony na skarpie albo podwyższonej rabacie będzie efektownie przewieszał pędy (szczególnie atrakcyjnie będzie prezentował się w okresie kwitnienia).

 

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.