Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Janowiec lidyjski

Genista lydia
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość: 20 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Janowiec lidyjski pochodzi prawdopodobnie ze wschodniej części Bałkanów - tam można spotkać go w naturalnym środowisku. W Polsce znany jest jako roślina ozdobna. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae).

Janowiec lidyjski - opis

Janowiec lidyjski jest wieloletnim niskim krzewem o płożącym, pokładającym się pokroju. Osiąga od 20 cm do maksymalnie 100 cm wysokości. Pędy są cienkie, zielone, dość wiotkie, tworzą tzw. kompozycję przewieszającą. Liście są niewielkie, równowąskie, szarozielone.
Kwiaty janowca lidyjskiego ukazują się w maju. Mają typową dla rodziny bobowatych, motylkową budowę, są żółte, drobne i intensywnie pachnące. Jest ich bardzo dużo na danym okazie i ułożone są ciasno na pędach. Przypominają kwiaty groszku pachnącego. Owoce  - brązowe strąki - pojawiają się na roślinie latem (zazwyczaj w sierpniu).

>>> Przeczytaj też: Rośliny motylkowe - zalety i zastosowanie w ogrodzie

Janowiec lidyjski - warunki uprawy i pielęgnacja

Janowiec lidyjski jest niezwykle łatwy w uprawie. Lubi miejsca ciepłe i słoneczne, osłonięte od wiatru. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, najlepiej piaszczyste, przewiewne i lekko kwaśne. Jednak nawet na bardzo ubogim podłożu janowiec radzi sobie dobrze. Roślina nie toleruje zalewania, znosi za to krótkotrwałe okresy suszy. Niestety, jest wrażliwa na niską temperaturę.

Janowiec nie wymaga intensywnej pielęgnacji, dlatego polecany jest nawet dla mało doświadczonych ogrodników. Należy regularnie podlewać krzew, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Należy odpowiednio zabezpieczyć go na zimę, ponieważ może przemarznąć, zwłaszcza w najzimniejszych rejonach naszego kraju. Roślinę rozmnaża się wegetatywnie przez sadzonki pędowe.

Janowiec lidyjski - zastosowanie

Janowiec lidyjski sprawdzi się zarówno w ogrodach przydomowych, jak w zieleni miejskiej. Ze względu na płożący pokrój można go wykorzystać jako roślinę okrywową do zasłonięcia mało atrakcyjnych miejsce w ogrodzie, nawet tych zacienionych. Intensywny kolor kwiatów nadaje atrakcyjności roślinie. Janowiec lidyjski dobrze prezentuje się w towarzystwie roślin iglastych. Pasuje również na obwódki oraz do ogrodów skalnych i na wrzosowiska. Nawet zimą stanowi ozdobę ogrodu, ponieważ jego pędy są zielone przez cały rok. Z powodzeniem można go uprawiać również w pojemnikach.

>>Poznaj też janowiec barwierski

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.