Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Irga Dielsa

Cotoneaster dielsianus
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, wzniesiony
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Irga Dielsa pochodzi z Chin - swoim zasięgiem geograficznym obejmuje prowincje Sichuan i Yunnan. W Polsce można ją spotkać tylko w ogrodach kolekcjonerskich i ogrodach botanicznych. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny okrywowe

Irga Dielsa - opis

Irga Dielsa jest krzewem o rozłożystym, wzniesionym pokroju, z gałęziami przewieszającymi się na boki. Przeważnie osiąga od 1 do 2 m wysokości, rośnie szybko. Liście irgi Dielsa są zielone, niewielkie, mają eliptyczny kształt. Górna strona blaszki liściowej jest błyszcząca, dolna - filcowato owłosiona. Jesienią liście przebarwiają się na piękny czerwony kolor.
Irga Dielsa kwitnie dość długo: od maja nawet do lipca. Liczne, drobne kwiaty mają biały, czerwony lub różowy kolor. Późnym latem lub wczesną jesienią na roślinie pojawiają się  kuliste, kilkumilimetrowe, błyszczące, czerwone owoce, utrzymujące się na krzewie aż do zimy. Dzięki kolorowym liściom i dekoracyjnym owocom irga Dielsa jesienią jest jesienią wyjątkowo atrakcyjna.

>>Przeczytaj też: Irga – efektowny krzew liściasty łatwy w uprawie. Pięć najpopularniejszych gatunków irgi do ogrodów

Irga Dielsa - warunki uprawy i pielęgnacja

Irga Dielsa do prawidłowego wzrostu wymaga miejsca słonecznego. W półcieniu słabiej kwitnie. Zadowoli ją średnio żyzne, umiarkowanie wilgotne podłoże. Zaletą krzewu jest całkowita odporność na mróz.
Irga nie jest rośliną wymagającą w uprawie. Dobrze podlewać ją w czasie suszy. Bardzo dobrze znosi cięcie, dlatego z powodzeniem możemy ją formować na dowolne kształty. Raz na jakiś czas wskazane jest cięcie odmładzające, które powoduje lepsze krzewienie się rośliny. Irgę rozmnaża się przez odkłady oraz sadzonki półzdrewniałe i zdrewniałe.

>>Przeczytaj też: Cięcie kwitnących krzewów liściastych. Poradnik cięcia

Irga Dielsa - zastosowanie

Irga Dielsa efektownie prezentuje się w towarzystwie innych krzewów. Znajduje zastosowanie jako roślina obwódkowa, żywopłotowa, ale także jako soliter. Jesienią dzięki czerwonym owocom i przebarwionym liściom, ożywia ogród. Sprawdza się również w zieleni miejskiej.

Poznaj inne gatunki irgi:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.