Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Hortensja piłkowana

Hydrangea serrata
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony, luźny
Wysokość: 1 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Hortensja piłkowana to krzew liściasty o wyprostowanych, drobnych, słabo rozgałęzionych pędach i półkulistym, zwartym pokroju. Pochodzi z Azji, w naturze rośnie na terenach górzystych Japonii i Półwyspu Koreańskiego.

>>Przeczytaj też: Hortensje do ogrodu - najpopularniejsze gatunki hortensji sadzone w ogrodach

Hortensja piłkowana – opis

Hortensja piłkowana dorasta do 1–1,5 m wysokości. Ciemnozielone z wierzchu, od spodu delikatnie omszone, eliptyczne liście mają 5–8 cm długości, są zaostrzone na końcach i ostro piłkowane na brzegach. Jesienią (a nawet już pod koniec lata) przebarwiają się na bordowozielono. Na zimę opadają.
Największą ozdobą hortensji piłkowanej są pojawiające się w od czerwca do sierpnia (nawet do września) na szczytach pędów duże (8–10 cm średnicy), efektowne kwiatostany zbudowane z kwiatów niebieskiego lub różowego koloru. Kwiaty płodne są niebieskie lub białe, a otaczające je kwiaty płonne – najczęściej niebieskie bądź różowe. Kwiatostany nadają się na kwiat cięty i do suszenia.

Hortensja piłkowana – wymagania i pielęgnacja

Hortensja piłkowana może rosnąć na stanowisku słonecznym, półcienistym i zacienionym. Podłoże powinno być próchniczne, umiarkowanie wilgotne, o lekko kwaśnym odczynie.(pH 5,5). Podłoże wapienne wymaga zakwaszenia
Najlepiej rośnie w miejscach zacisznych, ale udaje się również na terenach odsłoniętych. Hortensja piłkowana jest dość odporna na przymrozki, jesienią jednak warto okryć podstawę krzewu suchymi liśćmi, a w przypadku odmian wrażliwych na niskie temperatury – część nadziemną owinąć agrowłokniną lub słomą.
Hortensja piłkowana wymaga regularnego podlewania, szczególnie gdy jest susza. Co roku należy hortensje piłkowaną zasilać nawozem wieloskładnikowym, najlepiej przeznaczonym dla roślin kwasolubnych.
Hortensję piłkowana można rozmnażać przez sadzonki wierzchołkowe pozyskiwane z młodych, niekwitnących pędów bądź przez odkłady.

>>Przeczytaj też: HORTENSJA w ogrodzie. Czy trzeba ciąć hortensje? Jakich hortensji nie można ciąć?

Poznaj inne gatunki hortensji:

 

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.