Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Hortensja omszona = Hortensja kosmata

Hydrangea aspera
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony, rozłożysty
Wysokość: 1,5 m - 2,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Hortensja omszona pochodzi z Azji (Chiny, Wietnam, Indie). W Polsce jest dobrze znana i często sadzona w ogrodach. To ozdobny krzew liściasty z rodziny hortensjowatych (Hydrangeae)

Hortensja omszona - opis

Hortensja omszona ma krzaczasty, rozłożysty, wzniesiony pokrój. Osiąga od 1,5 do 2,5 m wysokości. Tworzy dość silne pędy, które nie łamią się łatwo. Liście hortensji omszonej są owalne, lekko wydłużone, duże, omszone, ciemnozielone. Włoski porastające liście są czerwone albo purpurowe, dodatkowo zdobią roślinę.
Okres kwitnienia hortensji omszonej przypada od czerwca nawet do września. Wszystko zależy od warunków pogodowych jakie panują w danym roku. Kwiaty zebrane są w spłaszczone, duże (ich średnica może dochodzić nawet do 20 cm) składające się z niebieskich lub różowych kwiatów płodnych, wyrastających z centralnej części, znajdujących się blisko siebie oraz z kwiatów płonnych, które rosną na obrzeżach kwiatostanu, są wyższe i dużo jaśniejsze, najczęściej w białe lub jasnoróżowe.

>>Przeczytaj też: Hortensje do ogrodu - najpopularniejsze gatunki hortensji sadzone w ogrodach

Hortensja omszona - warunki uprawy

Hortensja omszona najlepiej czuje się w miejscu półcienistym i osłoniętym od wiatru. Pełne słońce zdecydowanie jej nie służy, szybko prowadzi do poparzeń liści. Podłoże powinno być żyzne, lekko kwaśne do obojętnego oraz umiarkowanie wilgotne. Roślina jest wrażliwa na mróz i konieczne jest okrywanie jej na zimę. Polecana jest do cieplejszych rejonów naszego kraju. Starsze okazy są bardziej odporne na mrozy.

>>Przeczytaj też: HORTENSJA w ogrodzie. Czy trzeba ciąć hortensje? Jakich hortensji nie można ciąć?

Hortensja omszona - pielęgnacja

Bardzo dobrze działa na hortensję omszoną nawożenie mineralne wieloskładnikowe, pierwszy zabieg najlepiej wykonać na wiosnę, później powtarzać co około 6 tygodni aż do jesieni. Roślina nie wymaga cięcia na wiosnę, ale tylko w tym okresie można pozbyć się przekwitłych kwiatostanów i uszkodzonych części. Hortensja omszona rozmnaża się w sposób wegetatywny - najczęściej przez sadzonki pędowe lub przez odkłady.

Hortensja omszona - zastosowanie

Hortensja omszona jest ciekawą propozycją na rabatę półcienistą. Dobrze prezentuje się zarówno w grupie, jak i jako pojedyncza roślina, posadzona na przykład na trawniku. Może być bardzo dobrym tłem dla innych, niższych roślin.

Poznaj inne gatunki hortensji:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.