Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Hortensja drzewiasta 'Hayes Starburst'

Hydrangea arborescens 'Hayes Starburst'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, luźny
Wysokość: 1 m - 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Hortensja krzewiasta (drzewiasta) 'Hayes Starburst' to odmiana krzewu liściastego z rodziny hortensjowatych (Hydrangaeaceae), którą wyselekcjonował Hayes Jackson, w Anniston, w stanie Alabama w USA. W 2007 roku, na rynek europejski odmianę tę wprowadzili Koos i Wilko Hofstede z holenderskiej firmy Hovaria.

Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' to luźny krzew, złożony z wielu pędów głównych o wzroście typowym dla gatunku, osiągający wysokość 1-1,2m, przy podobnej szerokości. Sezonowe, zielone liście pojawiaja się na roślinie już wczesną wiosną, a od czerwca do września roślina zakwita masą płonych, pełnych, niezwykle oryginalnych, gwiazdkowatych kwiatów barwy zielonkawej przez kremową do czystobiałej. Kwiaty zebrane są na tegorocznych pędach w bardzo duże, połkuliste kwiatostany. Ze względu na ich wielkość i ciężar, rośliny (szczególnie w młodym wieku) maja tendencje do pokładania się, dlatego wymagaja palikowania. Coroczne cięcie roślin na 2-3 oczka, powoduje ich silne zagęszczenie, poprawę pokroju, poprzez ładne zagęszczenie pędów oraz obfitsze kwitnienie.

Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' najlepiej rośnie na przeciętnej ogrodowej, niezbyt wilgotnej glebie, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Wymaga stanowiska półcienistego lub słonecznego, ale lekko osłoniętego od ostrych promieni słońca, które mogą uszkadzać kwiaty, powodując ich brązowienie i zasychanie. Roślina mrozoodporna. Strefa mrozoodporności 4.

Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' to doskonała odmiana hortensji, która sprawdzi się zarówno jako soliter w niewielkich ogrodach przydomowych, jak również sadzona w grupach, w dużych ogrodach i parkach.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.