Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Hortensja drzewiasta 'Anabelle'

Hydrangea arborescens 'Annabelle'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony, luźny
Wysokość: 1 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: jasnozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białokremowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Hortensja drzewiasta należy do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Pochodzi z wschodniej części Ameryki Północnej. Do Europy została sprowadzona na początku XX wieku. Odmiana 'Anabelle' została znaleziona w USA, w stanie Illinois.

Hortensja drzewiasta 'Anabelle' - opis

Hortensja krzewiasta 'Annabelle' charakteryzuje się luźnym, wzniesionym pokrojem. Tworzy wiele pędów, które są jednak są wiotkie i mogą się uginać pod ciężarem kwiatów. Młode, silnie rosnące rośliny często muszą być wzmacniane palikami dla podtrzymania dużych kwiatostanów. Krzew dorasta do 1-1,5 m wysokości. Jej liście są duże i jasnozielone o jajowatym kształcie i piłkowanym brzegu.

Hortensja krzewiasta 'Annabelle' kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty są kremowobiałe, lekko pachnące, zebrane w bardzo duże, kuliste kwiatostany, złożone z wielu płonnych kwiatów. Zdobią one roślinę aż do zimy. Na rynku pojawiła się tez odmiana 'Pink Anbelle' o różowych kwiatach.

Hortensja drzewiasta 'Anabelle' - wymagania i pielęgnacja

Hortensja krzewiasta ‘Anabelle’ preferuje stanowiska słoneczne lub półcienieste, osłonięte od wiatru. Potrzebuje wilgotnego podłoża oraz żyznej, przewiewnej, świeżej gleby, zasobnej w składniki pokarmowe i lekko kwaśnej. Nie toleruje podmokłych i gliniastych ziem. Szkodzi jej także przesuszanie - w czasie upałów trzeba pamiętać o jej regularnym nawadnianiu. Dobrym pomysłem jest ściółkowanie krzewu korą - zabieg ten pozwala na utrzymanie odpowiedniego pH gleby. Roślina bardzo dobrze znosi mrozy i nie wymaga okrywania na zimę.

>>Przeczytaj też: Hortensje do ogrodu - najpopularniejsze gatunki hortensji sadzone w ogrodach

Hortensja drzewiasta 'Anabelle'

Hortensja krzewiasta 'Annabelle' jest krzewem wymagającym nawożenia. W sklepach jest wiele wieloskładnikowych preparatów przeznaczonych specjalnie dla hortensji. Samo nawożenie mineralne nie jest wystarczające. Roślina potrzebuje także zasilania wiosną nawozem organicznych w postaci kompostu.

Hortensja drzewiasta 'Anabelle' - cięcie i rozmnażanie

Aby hortensja 'Anabelle' bujnie rosła i obficie kwitła, nie wolno zapomnieć o jej umiejętnym cięciu. Ta odmiana hortensji tworzy kwiaty na pędach jednorocznych, dlatego cięcie wykonuje się wczesną wiosną. Wtedy skracamy pędy o 1/3 długości. Pamiętajmy także o usunięciu pędów chorych i połamanych. Kwiatostany można usunąć od razu po przekwitnięcie, ale można je także zostawić na krzewie do wiosny następnego roku. Palikowanie hortensji często jest obowiązkowe, aby nie doszło do połamania pędów. Roślinę możemy bardzo łatwo rozmnożyć przez sadzonki zielne pobierane latem. Istnieje także metoda rozmnażania przez odkłady.

>>Przeczytaj też: HORTENSJA w ogrodzie. Czy trzeba ciąć hortensje? Jakich hortensji nie można ciąć?

Hortensja 'Anabelle' - zastosowanie

‘Anabelle’ ze względu na swój ozdobny charakter stała się jedną z najpopularniejszych odmian hortensji krzewiastej. Idealnie sprawdza się w ogrodzie, nadaje mu elegancji i lekkości. Dobrze komponuje się w towarzystwie innych odmian hortensji lub różaneczników. Jednak jako soliter na tle trawnika może wyglądać równie imponująco. Dzięki obecności hortensji drzewiastej ogród nabiera angielskiego, romantycznego stylu.

Poznaj inne odmiany hortensji:

 

 

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Komentarze (11)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.