Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Hortensja bukietowa 'Bombshell'PBR

Hydrangea paniculata 'Bombshell'PBR
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów, pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Hortensja bukietowa 'Bombshell' PBR to krzew liściasty z rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Odmiana ta została wprowadzona do obrotu handlowego w 2003 roku przez Alexa Schoemakera. Jest to odmiana hortensji bukietowej o wyprostowanych, ciemnoczerwonych pędach i ciemnozielonych, opadających na zimę liściach. Charakteryzuje się silnym wzrostem, ale cięta silnie, corocznie dorasta do 1 m wysokości i szerokości, tworząc rozłożyste, półkoliste kępy o krzaczastym, wyprostowanym pokroju.

Kwiatostany w kształcie stożka, kremowobiałe, później różowiejące pod koniec kwitnienia , tworzą duże (do 30 cm długości) wyprostowane, gęste wiechy, które na silnie ciętych roślinach sprawiają wrażenie olbrzymich bukietów. Kwitnie od czerwca do października (ale kwiatostany pozostają na roślinach aż do późnej jesieni), bardzo obficie, na pędach jednorocznych, wymaga cięcia jesienią po przekwitnięciu.

Hortensja bukietowa 'Bombshell' jest dość odporna na mróz, strefa mrozoodporności 5B, ale podstawy krzewów dobrze jest zabezpieczyć na zimę np. kopczykiem z kory lub stroiszem. Najlepiej rośnie na glebach  próchnicznych, żyzne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Stanowisko powinno być słoneczne bądź półcieniste, zaciszne, osłonięte od silnych wiatrów.

Hortensja bukietowa 'Bombshell' PBR doskonale sprawdzi się w niewielkich ogrodach przydomowych, zarówno jako soliter, jak i w grupach i na rabatach. Nadaje się również do pojemników (pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia na zimę). Kwiatostany, tak, jak w przypadku pozostałych hortensji doskonale prezentują się w suchych bukietach i kompozycjach.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.