Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Hortensja bukietowa

Hydrangea paniculata
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzewiasty
Wysokość: 2 m - 2,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Hortensja bukietowa to jeden z cenniejszych gatunków hortensji uprawianych w Polsce. Poza okazałymi i bardzo atrakcyjnymi kwiatostanami największą zaletą hortensji bukietowej jest duża odporność na niską temperaturę oraz tworzenie kwiatostanów na pędach tegorocznych. Te cechy pozwalają roślinie bez większych problemów przetrwać zimę i zapobiegają uszkodzeniom pąków kwiatowych przez wiosenne przymrozki.
Hortensja bukietowa dorasta zazwyczaj do 2-2,5 m wysokości, ale na dobrych stanowiskach może osiągać nawet 4 m wysokości. Jej grube, sztywne pędy pokryte są brązową, gładką korowiną oraz dużymi, jajowatymi, zielonymi liśćmi o ząbkowanych brzegach.

Hortensja bukietowa kwitnie latem. W lipcu na szczytach pędów rozwijają się bardzo duże, stożkowate kwiatostany, zbudowane z drobnych kwiatów płodnych i okazałych kwiatów płonnych. Kwiaty pozostają na krzewie bardzo długo, zdobiąc ogród aż do wczesnej jesieni (do września).
Hortensja bukietowa jest krzewem bardzo dekoracyjnym, ale też dość wymagającym. Najlepiej rośnie i kwitnie na żyznych, przepuszczalnych, wilgotnych i lekko kwaśnych glebach oraz na osłoniętych i półcienistych stanowiskach. Nie toleruje suszy, ciężkiego, zimnego i mokrego podłoża oraz silnych wiatrów. Zimę znosi zwykle dość dobrze, mimo to jesienią warto okryć podstawę krzewu kopczykiem ziemi zmieszanej z korą.
Ponieważ hortensja bukietowa kwitnie na pędach tegorocznych, wiosną starsze pędy należy skrócić mniej więcej o połowę. Zabieg pobudzi roślinę do wydania większej liczby młodych pędów i pozwoli zachować ładny pokrój całego krzewu. Najlepszym sposobem rozmnażania hortensji bukietowej jest ukorzenianie sadzonek zielnych pobranych z krzewu latem (w lipcu). Sadzonki zwykle ukorzeniają się po 3-4 tygodniach.

Hortensja bukietowa to idealny krzew ogrodowy. Można ją wykorzystywać w rozmaitych kompozycjach rabatowych lub sadzić pojedynczo na tle ściany lub trawnika. Większość odmian hortensji bukietowej ma białe kwiaty, które w trakcie przekwitania różowieją, ale dostępne są także odmiany o różowych kwiatach. Do najpopularniejszych odmian ozdobnych hortensji bukietowej należą: 'Grandiflora', 'Brussels Lace', 'Limelight', 'Pink Diamond', 'Phantom', 'Renhy', 'Tardiva', 'Unique', 'Silver Dollar', 'Dart's Little Dot' (odmiana karłowa, dorastająca do około 1 m.).

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.