Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Hebe ‘Linda’ = Hebe Addenda® ‘Linda’

Hebe 'Linda'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 20 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Hebe ‘Linda’ należy do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Jest to roślina z grupy odmian Hebe sprzedawanych pod handlową nazwą Addenda®.

Hebe krzew – Addenda

Hebe na naturalnych siedliskach rośnie na terenach Nowej Zelandii, gdzie tworzy gęste zarośla osiągające nawet powyżej kilku metrów wysokości. Roślina hebe w naturalnych warunkach hebe to zimozielony krzew liściasty, ale w warunkach klimatycznych Polski roślina ta nie zimuje i jest traktowana jako roślina jednoroczna.
Hebe ‘Linda’ rośnie dość intensywnie, osiąga dość zróżnicowaną wysokość (20–80 cm) i średnicę, w zależności od temperatury i długości okresu wegetacyjnego. W polskich warunkach roczne przyrosty mogą osiągać do kilkunastu centymetrów.
Hebe ‘Linda’ tworzy dość gęste, zwarte kępy, złożone z licznych, rozgałęzionych, wzniesionych pędów. Liście są ciemnozielone, dość duże, skórzaste, owalne do lancetowatych, o gładkich brzegach. W sprzyjającym, łagodnym klimacie pozostają zimozielone, u nas przemarzają i często opadają, ścięte przez mrozy.

Hebe – kwiat

Hebe Addenda to roślina jednopienna. Kwiaty zebrane są w kłosowate kwiatostany o długości do kilkunastu centymetrów, wyrastające w kątach liści. Kwiat hebe masowo przyciągają motyle. Hebe zakwita latem – niekiedy już na początku lipca – i przy regularnym usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów może kwitnąć do listopada (do pierwszych przymrozków). Jeśli nie usunie się kwiatów po przekwitnięciu, to już pod koniec lata zawiązują się owoce – torebki z nasionami wewnątrz.
Hebe ‘Linda’ najlepiej rośnie na słonecznych i lekko półcienistych stanowiskach (w cieniu słabiej kwitnie, a pędy mogą żółknąć), w miejscach zacisznych, osłoniętych od silnych wiatrów, na żyznych, przepuszczalnych glebach o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Rośliny nie lubią zalewania. W sezonie należy je regularnie zasilać nawozami dla kwitnących roślin balkonowych.

Roślina hebe – uprawa

Hebe w polskich warunkach klimatycznych nie jest całkowicie mrozoodporna i pozostawiona na zimę w ogrodzie – zazwyczaj przemarza. Można próbować ją przezimować w jasnych pomieszczeniach o temperaturze 8–10 stopni Celsjusza. Po przeniesieniu do takiego pomieszczenia rośliny najlepiej przyciąć na wysokość około 15 cm i ograniczyć podlewanie niemal do minimum. Na przełomie kwietnia i maja (najlepiej wtedy, gdy minie już niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków) rośliny można ponownie wynieść do ogrodu, na taras lub balkon. Strefa mrozoodporności 8.

Hebe roślina w ogrodzie

Hebe ‘Linda’ jest polecana jako roślina jednoroczna na balkony tarasy i do ogrodów na rabaty – pięknie wygląda zwłaszcza w formie niezbyt wysokich obwódek. Roślinę można rozmnażać wegetatywnie, przez sadzonki pędowe pobierane latem i ukorzeniane w wilgotnym podłożu. Do ukorzenienia sadzonek najlepsza będzie temperatura około 20 stopni Celsjusza.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.