Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Golteria rozesłana

Gaultheria procumbens
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość: 10 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Golteria rozesłana jest niską krzewinką z rodziny wrzosowatych Ericaceae. Osiąga zaledwie 10–15 cm wysokości. Ma płożący pokrój, rozrasta się szeroko dzięki podziemnym rozłogom. Liście golterii są ciemnozielone, błyszczące, na zimę stają się czerwonawe. Młode przyrosty czekoladowoczerwone.

Golteria Kwitnie w lipcu–sierpniu na różowo. Ozdobą golterii są – pojawiające się w październiku i pozostające na roślinie aż do wiosny – duże, czerwone, kuliste, błyszczące owoce.
Golteria wymaga gleb lekkich, przepuszczalnych, kwaśnych (jak wszystkie wrzosowate). Dobrze rośnie w półcieniu.

Golteria jest roślina zimozieloną, mrozoodporną.
W ogrodach stosuje się ja jako roślinę okrywową, do ogrodów skalnych oraz na wrzosowiskach. Nadaje się także do sadzenia w różnego rodzaju pojemnikach na tarasach i balkonach.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.