Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Forsycja zwisła

Forsythia suspensa
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Forsycja zwisła swoje korzenie ma w Chinach, jednak nie znajdzie się jej tam rosnącej w stanie dzikim, tylko jako okazy uprawne. Roślinę można spotkać również w Polsce. Należy do rodziny oliwkowatych (Oleaceae).

>>Przeczytaj też: Forsycja – cięcie. Kiedy i jak ciąć forsycję

Forsycja zwisła - opis

Forsycja zwisła ma rozłożysty, przewieszający się pokrój. Osiąga od 2 do 3 m wysokości. Pędy są gość giętkie i zwisają nawet do ziemi, najczęściej mają kolor oliwkowy i są puste w środku. Liście jajowate, z piłkowaną blaszką liściową, osadzone na pędach nakrzyżlegle.
Okres kwitnienia forsycji zwisłej przypada od kwietnia do maja. Kwiaty są żółte, lejkowate, wyrastają na długich szypułkach. Podobnie jak u forsycji pośredniej, kwiaty pojawiają się przed liśćmi. Jednak forsycja zwisła nie kwitnie tak obficie, jak inne rośliny tego rodzaju. Owocem jest torebka, wewnątrz której znajdują się nasiona.
Ciekawe odmiany:

  • Forsythia suspensa var fortunei – odmiana o młodych pędach wyprostowanych, dopiero z czasem starsze pędy przewieszają się,
  • Forsythia suspensa var sieboldii – odmiana o pędach podkładających się.

>>Przeczytaj też: Forsycja – gatunki i odmiany forsycji polecane do uprawy w ogrodach

Forsycja zwisła - warunki uprawy

Forsycja zwisła lubi miejsca słoneczne lub delikatnie ocienione, ale ciepłe i bez przeciągów. Podłoże powinno być żyzne i dość przewiewne  - w takim zdecydowanie lepiej roślina kwitnie. Generalnie jest odporna na mróz, jednak w niektórych rejonach Polski może przemarzać i wtedy nie będzie kwitła co roku.

Forsycja zwisła - pielęgnacja

Bardzo dobrze na roślinę działa przycinanie co 3-4 lata, natomiast co roku należy usuwać uszkodzone pędy. Forsycja zwisła lubi nawożenie mineralne, jednak najlepiej zakończyć je do sierpnia. Rozmnaża się przez nasiona lub przez sadzonki pędowe, które pobiera się wiosną.

Forsycja zwisła - zastosowanie

Forsycja zwisła jest sadzona w prywatnych ogrodach oraz parkach miejskich. Można ją uprawiać jako soliter, ale równie dobrze prezentuje się w grupie. Forsycja zwisła może być wykorzystywana również w bukieciarstwie.

Poznaj też inne forsycje:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.