Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Filirea szerokolistna

Phillyrea latifolia
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kulisty, rozgałęziony
Wysokość: 7 m - 10 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Filirea szerokolistna pochodzi z obszarów śródziemnomorskich, konkretniej z Grecji, Hiszpanii, Włoch, Portugalii, a także Azji. W Polsce nie występuje w naturze, jest uprawiana jako roślina ozdobna. Należy do rodziny oliwkowatych (Oleaeceae)

Filirea szerokolistna - opis

Filirea szerokolistna zaliczana jest do niewielkich drzew bądź niskich krzewów. Najczęściej osiąga od 7 m do 10 m wysokości. Ma kulisty, silnie rozgałęziony pokrój. Pędy dolne delikatnie kierują się ku dołowi, natomiast te wyższe pną się promieniście ku górze. Roślina tworzy bardzo krótki pień o gładkiej, szarej lub brunatnej korze. Liście są owalne, ułożone naprzemianlegle, blaszka liściowa jest piłkowana, choć mogą zdarzyć się okazy o liściach całobrzegich. Liście są największą ozdobą rośliny - górna strona blaszki liściowej jest ciemnozielona i błyszcząca, dolna zdecydowanie jaśniejsza, matowa.
Filirea szerokolistna kwitnie w czerwcu. Kwiaty są małe, w kolorze białym lub jasnozielonym, zebrane w pęczkach w pachwinach liści. W ich miejsce późnym latem pojawiają się owoce: małe, owalne, ciemnoniebieskie (wręcz granatowe) pestkowce. W ich wnętrzu znajdują się dwa nasiona.

Filirea szerokolistna - warunki uprawy

Filirea szerokolistna najlepiej czuje się w miejscach słonecznych lub delikatnie ocienionych, ale osłoniętych od wiatru. Podłoże powinno być średnio żyzne, umiarkowanie wilgotne do suchego oraz dość wapienne. Pamiętajmy o tym, aby nie zalewać roślin, gdyż bardzo szybko prowadzi to do chorób grzybowych. Młode okazy lepiej okrywać na zimę, za to kilkuletnie radzą sobie dość dobrze przez całą zimę.

Filirea szerokolistna - pielęgnacja

Filirea szerokolistna nie wymaga praktycznie żadnych specjalistycznych zabiegów. Raz na jakiś czas warto wzmocnić ją nawozami mineralnymi, zwiększy to wzrost jak i kwitnienie krzewu. Dość dobrze znosi cięcie. Sama roślina z założenia tworzy ładną koronę, jednak warto raz na jakiś czas wykonywać cięcie odmładzające oraz prześwietlające. Filireę rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion.

Filirea szerokolistna - zastosowanie

Filirea szerokolistna dobrze wygląda w towarzystwie innych drzew i krzewów. Można ją posadzić w miejscu suchym i ciężkim do zagospodarowania, gdzie operuje silne słońce. Roślina nadaje ogrodom ciekawy śródziemnomorski klimat. Ulistnione pędy filirei mogą być wykorzystywane w bukieciarstwie.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.