Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Enkiant dzwonkowaty

Enkianthus campanulatus
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 1,5 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, kremowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Enkiant dzwonkowaty to wolno rosnący, ozdobny krzew liściasty z rodziny wrzosowatych (Ericaceae), dorastający do 1,5–2 m wysokości. Charakteryzuje się krzaczastym, wzniesionym pokrojem. Jego pędy boczne układają się wyraźnymi piętrami i silnie rozgałęziają się bliżej obwodu korony.
Enkiant obficie kwitnie w maju–czerwcu. Kwiaty są dzwonkowate, kremowe bądź różowe (mogą mieć charakterystyczne prążkowanie), pachnące, osadzone na długich szypułkach, zebrane po kilka na szczytach pędów w zwisające, gęste kwiatostany (baldachogrona). Odmiany różnią się kolorem kwiatów. Enkiant jest rośliną miododajną.
Liście enkiantu są eliptyczne, zielone, niewielkie, pokryte po obu stronach włoskami, skupione po kilka i ułożone w okółkach osadzone są na wierzchołkach pędów. Jesienią liście przebarwiają się na jaskrawy pomarańczowoczerwony lub czerwony kolor. Na zimę opadają.

>>Przeczytaj też: Kolorowe liście w jesiennym ogrodzie. Jesienne kompozycje z roślin

Enkiant dzwonkowaty – wymagania uprawowe

Enkiant dzwonkowaty wymaga stanowisk półcienistych, ewentualnie słonecznych, osłoniętych od wiatru. Gleba powinna być próchniczna, wilgotna (ale nie mokra), dobrze zdrenowana (cięższe gleby przed sadzeniem należy rozluźnić, najlepiej żwirem), kwaśna (pH poniżej 5). Ze względu na to, że roślina ma płytki system korzeniowy, nie jest odporna na suszę.
Enkiant dzwonkowaty jest dość odporny na mrozy. Może przemarzać w bezśnieżne zimy, dlatego warto jesienią przykryć go np. stroiszem.

>>Przeczytaj też: Rośliny wrzosowate: wymagania roślin wrzosowatych

Enkiant – pielęgnacja

Enkiant kwitnie na zeszłorocznych pędach, dlatego ciąć można go dopiero po przekwitnięciu. Cięcie nie jest jednak konieczne (najładniej wyglądają rośliny o naturalnym pokroju, warto jednak usunąć suche lub niepożądane pędy, a starsze egzemplarze, które znacznie się rozrosły dość mocno przyciąć.
Dobrze, gdy gleba wokół rośliny jest wyściółkowana korą (zapobiega to zarówno wzrostowi chwastów, jak i nagrzewaniu się gleby oraz parowaniu wody z jej powierzchni).
Enkiant dzwonkowaty rozmnaża się przez półzdrewniałe sadzonki z piętką pobierane latem. Roślinę można też rozmnażać przez nasiona wysiewane pod szkłem pod koniec zimy.
Wiosną enkiant należy zasilić nawozem dla różaneczników i kompostem, ostrożnie mieszając je glebą, by nie naruszyć płytko rozrastających się korzeni.
W czasie suszy enkiant wymaga podlewania.

Enkiant dzwonkowaty – zastosowanie

Roślina polecana na wrzosowiska oraz do sadzenia w małych ogrodach. Dobrze wygląda w kompozycjach naturalistycznych oraz założeniach orientalnych. Najlepiej sadzić ją w grupach, najlepiej z innymi roślinami wrzosowatymi. Nadaje się do sadzenia pod drzewami.

Poznaj inne rośliny wrzosowate:

 

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.