Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Dziurawiec bezwonny

Hypericum x inodorum
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 80 cm - 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona, zielono-biała
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: owoców, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Dziurawiec bezwonny to krzew liściasty należący do rodziny dziurawcowatych (Hypericaceae). Osiąga 80-120 cm wysokości i podobną szerokość. Ma wzniesiony, dość luźny pokrój. Jego liście są szeroko lancetowate, ciemnozielone. Największą ozdobą dziurawca bezwonnego są żółte, gwiazdkowate kwiaty, o licznych pręcikach. Pojedyncze kwiaty zebrane są w baldachogrona. Dziurawiec bezwonny kwitnie od lipca do września. Jesienią wykształca okrągłe, błyszczące owoce o łososiowej barwie (z czasem czerniejące).

Dziurawiec bezwonny najlepiej sadzić w miejscach zacisznych, osłoniętych od silnych wiatrów, ciepłych, lekko zacienionych. Optymalne podłoże jest przepuszczalne, wapienne, umiarkowanie suche. Chociaż gatunek określa się jako mrozoodporny, to w ostrzejsze zimy może przemarzać. Dlatego przed nadejściem mrozów wymaga okrycia (szczególnie w chłodniejszych rejonach Polski). W razie przemarznięcia dziurawiec bezwonny warto przyciąć tuż przy ziemi. Taki zabieg pobudzi regenerację krzewu.

Dziurawiec bezwonny można sadzić w ogrodzie w grupach, można z niego tworzyć nieformowane żywopłoty. Dobrze wygląda również w kompozycji z innymi gatunkami. Nadaje się na skalniaki oraz do uprawy pojemnikowej. Ze względu na niewielkie rozmiary jest polecany do małych ogrodów. Dziurawiec bezwonny jest cennym gatunkiem do ogrodów w stylu wiejskim.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.