Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Dereń rozłogowy 'Flaviramea'

Cornus sericea 'Flavimea'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: pokładający się
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielononiebieska
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: kremowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Dereń rozłogowy 'Flaviramea' to rozłożysty krzew liściasty, dorastający do 2-3 m wysokości i podobnej szerokości. Roślina przyrasta około 20 cm rocznie, a wiele jej pędów pokłada się na ziemi i ukorzenia. Największą ozdobą tej odmiany derenia rozłogowego są błyszczące, zielonożółte pędy, które najładniej prezentują się w okresie bezlistnym: zimą i wczesną wiosną, ładnie kontrastując z bielą śniegu.
Dereń rozłogowy 'Flaviramea' ma liście eliptyczne, z wierzchu ciemnozielone, od spodu niebieskawe. Kwiaty derenia rozłogowego 'Flavirames' są drobne, kremowe, zebrane w niewielkie baldachy. Dereń rozłogowy 'Flaviramea' kwitnie w maju i czerwcu. Na jesieni krzew jest obsypany białożółtymi, kulistymi owocami, które także są dekoracja rośliny.
Dereń rozłogowy 'Flaviramea' jest bardzo często sadzony w kompozycjach z różnymi odmianami derenia białego (Cornus alba). Jest wytrzymały na mróz i zanieczyszczenie środowiska. Dereń rozłogowy 'Flaviramea' często sadzony jest przy drogach jako umocnienie skarp. Jest też sadzony w zieleni miejskiej i parkach. Polecany jest do ogrodów przydomowych z uwagi na dużą dekoracyjność i małe wymagania.
Dereń rozłogowy 'Flaviramea' dobrze rośnie na każdej glebie ogrodowej, nawet na terenach podmokłych. Polecany jest także na żywopłoty – formowane lub nie. Najlepiej rośnie na miejscach nasłonecznionych, ale równie dobrze radzi sobie w półcieniu.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.