Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Dereń rozłogowy

Cornus sericea
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 2 m - 2,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Dereń rozłogowy należy do rodziny dereniowatych (Cornaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Północnej. W Polsce czasem dziczeje, jednak spotyka się go głównie w ogrodach i parkach.
Dereń rozłogowy to krzew liściasty, który osiąga do 2,5 m wysokości. Ma jajowate liście z widocznym unerwieniem. Kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są drobne, delikatne, białe, zebrane w podbaldachy. Po kwitnieniu wykształca białe owoce – pestkowce. Pędy jesienią zabawiają się na ciemnoczerwono.

Dereń rozłogowy najlepiej uprawiać na stanowisku słonecznym – wtedy wytwarza gęste, dobrze wybarwione pędy. Toleruje różne typy gleb. Dobrze radzi sobie nawet na podłożu podmokłym. Jest w pełni mrozoodporny.
Dereń rozłogowy wytrzymuje także susze i zanieczyszczenia powietrza. Można go sadzić jesienią lub wiosną. W okresie długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody zaleca się okazy zaleca się podlewać. Dokarmianie nie jest konieczne. Gatunek jest dość odporny na choroby i szkodniki. Dobrze znosi cięcie. Łatwo można go rozmnożyć – przez odkłady lub ukorzenianie zdrewniałych sadzonek.

Dereń rozłogowy z wyglądu przypomina derenia białego, jednak rozrasta się i rozmnaża znacznie szybciej. W Polsce traktuje się go jako roślinę inwazyjną i odradza sadzenie w pobliżu lasów oraz szkółek. W ogrodzie natomiast dereń rozłogowy z powodzeniem można wykorzystać do tworzenia luźnych żywopłotów. Na rynku można nabyć odmiany o intensywnie żółtych pędach. To ozdoba ogrodu w okresie późnojesiennym i zimowym.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.