Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Dereń kousa

Cornus kousa
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: nieregularny, rozłożysty, krzaczasty
Wysokość: 3 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Dereń kousa w naturalnym środowisku (Japonia, Chiny, Korea) rośnie zwykle jako niewysokie drzewo, u nas jako krzew. Ma ładny pokrój, nie wymaga przycinania. Eliptyczne, ciemnozielone liście jesienią zmieniają barwę na czerwoną i pomarańczową.

Dereń kousa zakwita latem. Dekoracyjne nie są jednak kwiaty, ale białe liście podsadkowe, które otaczają mało efektowne, niepozorne kwiatostany. Dereń kousa kwitnie zazwyczaj bardzo obficie. Dekoracyjne są również owoce, które dojrzewają pod koniec lata. Kształtem przypominają czerwonoróżowe karbowane kule. Są mięsiste i jadalne, jednak niezbyt smaczne, bo słodko-mdłe.

Dereń kousa najlepiej rośnie w próchnicznej, przepuszczalnej glebie. Powinien być sadzony w zacisznych miejscach, ale takich, żeby dobrze było widać jego malowniczy pokrój. Młode rośliny nie są zupełnie odporne na mróz, starsze zwykle dobrze zimują. (eb-g)

Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.