Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Dereń biały 'Sibirica'

Cornus alba 'Sibirica'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: wyprostowany
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: kremowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Dereń biały 'Sibirica' to bardzo dekoracyjny krzew liściasty, dorastający do 3 metrów wysokości i około 2 metrów szerokości.

Dereń biały 'Sibirica'

Dereń biały 'Sibirica' ma małe wymagania i rośnie praktycznie w każdej ziemi ogrodowej, jednak najbardziej lubi glebę żyzną i lekko wilgotną. Najlepiej będzie rósł w pełnym słońcu, ale dobrze sobie poradzi także w półcieniu.

>>Przeczytaj też: Derenie w ogrodzie: wymagania, sadzenie i cięcie dereni

Dekoracyjne liście, pędy i kwiaty derenia

Liście tej odmiany derenia białego w ciągu sezonu są żywo zielone, na jesieni przebarwiają się na jaskrawoczerwono. Po opadnięciu liści widoczne są wyjątkowo dekoracyjne, wyprostowane czerwone pędy, które najładniej prezentują się zimą (na tle białego śniegu) i wczesną wiosną. Jednak na tym nie kończą się walory dekoracyjne derenia białego 'Sibirica': w lipcu krzew bardzo ładnie kwitnie. Drobne, kremowe, baldachowate kwiaty pojawiają się na końcach pędów, a już dwa miesiące później na ich miejscu pojawiają się białe owoce, które bardzo ładnie kontrastują z przebarwiającymi się liśćmi.

Dereń biały 'Sibirica' to jedna z najczęściej sadzonych odmian derenia białego. Krzewy te można spotkać zarówno w przydomowych ogrodach, jak i w zieleni miejskiej, w parkach, a nawet na poboczach autostrad. Dereń biały 'Sibirica' jest wytrzymały na mrozy i zanieczyszczenia środowiska.

>>Przeczytaj też: Derenie - znane krzewy ozdobne. Polecane gatunki dereni do ogrodu

Żywopłot z derenia

Dereń biały 'Sibirica' sadzony jest pojedynczo, w grupach, a także tworzone są z niego żywopłoty – zarówno formowane, jak i naturalne (nieformowane).

Poznaj inne odmiany derenia białego:

 

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.