Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Dereń biały

Cornus alba
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Dereń biały należy do rodziny dereniowatych (Cornaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie i Azji. To krzew liściasty dorastający do 2-3 m wysokości. Ma wzniesiony pokrój z pokładającymi się czerwonymi lub czerwonofioletowymi pędami. Liście są jajowate lub eliptyczne, u gatunku zielone, u odmian mogą mieć białe obrzeża.
Dereń biały kwitnie od maja do czerwca. Później może powtarzać kwitnienie w okresie jesiennym. Kwiaty są drobne, białe, zebrane w baldachogrona. Późnym latem i jesienią owocuje wykształcając sinobiałe okrągłe jagody.

Dereń biały najlepiej uprawiać na stanowisku słonecznym – wtedy wytwarza gęste, atrakcyjnie zabarwione pędy. Znosi także zacienienie. Optymalne są gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Dereń biały jest mrozoodporny. Można go sadzić jesienią lub wiosną. Głębokość sadzenia nie powinna być zbyt duża – bryłę korzeniową przykrywa się tylko lekką warstwą gleby. Dereń w czasie suszy wymaga podlewania. Można go dokarmiać stosując nawozy mineralne - wieloskładnikowe lub organiczne. Co kilka lat powinno się wykonać cięcie odmładzające. Oprócz tego regularnie wycina się pędy słabe, cienkie, uszkodzone lub porażone przez choroby.

Dereń biały jest chętnie wykorzystywany do tworzenia krzewiastych kompozycji oraz na wysokie rabaty. Można go także stosować na luźne żywopłoty. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, dlatego często spotyka się go w parkach i zieleni miejskiej. Dereń biały jest cennym urozmaiceniem ogrodu, gdyż zwiększa jego walory estetyczne w okresie zimowym.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.