Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Dabecja kantabryjska

Daboecia cantabrica
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony, krzaczasty
Wysokość: 30 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: żółtozielona, zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa, liliowa, karminowa, lawendowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Dabecja kantabryjska to niewielka, zimozielona krzewinka z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). W naturze rośnie na atlantyckich wybrzeżach Portugalii, w Hiszpanii, południowo-zachodniej Francji oraz w zachodniej Irlandii. W Polsce jest uprawiana jako roślina ozdobna.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze zimozielone rośliny liściaste

Dabecja kantabryjska – opis

Dabecja kantabryjska dorasta do 30–40 cm wysokości, ma cienkie, wzniesione pędy pokryte drobnymi, lancetowatymi, skórzastymi liśćmi o lekko podwiniętych brzegach. U gatunku liście są zielone, u odmian mogą być zielone, żółtozielone lub czerwonawo zabarwione. Dabecja wyglądem przypomina wrzosiec, ale w porównaniu do niego ma znacznie większe kwiaty.
Dabecja kwitnie od lipca do września (nawet do października). Kwiaty są zwisające, o beczułkowatym kształcie, w zależności od odmiany różowe (w różnych odcieniach), karminowe, lawendowe, fioletowe, liliowe lub białe. Są zebrane (zwykle po kilkanaście sztuk) w groniaste kwiatostany osadzone na wierzchołkach pędów. W odróżnieniu od wrzosów i wrzośców korona po przekwitnięciu opada. Kwiaty dabecji są oblatywane przez pszczoły i trzmiele (ponieważ trzmiele nie mieszczą się w otworze kwiatu, więc wygryzają dziurki by dostać się do nektaru). Owocem dabecji jest czterokomorowa torebka zawierająca wiele nasion.
Roślina tworzy system korzeniowy gęsto rozgałęziony płytko pod powierzchnią ziemi.

>>Przeczytaj też o wymaganiach roślin wrzosowatych

Dabecja kantabryjska – wymagania i pielęgnacja

Dabecja kantabryjska wymaga kwaśnych, żyznych, wilgotnych, ale przepuszczalnych gleb. Bardzo korzystne dla rośliny jest ściółkowanie korą. Podlewać należy regularnie, najlepiej deszczówką. Dabecja potrzebuje stanowiska słonecznego, wtedy najobficiej kwitnie. Może też rosnąć w półcieniu, ale wtedy kwitnienie będzie słabsze. Miejsce dla dabecji powinno też być zaciszne, osłonięte od wiatrów.
Raz w roku należy zastosować nawóz dla roślin wrzosowatych. Wiosną (najlepiej w marcu) należy roślinę przyciąć (podobnie jak wrzosy), by pobudzić ją do wytworzenia nowych pędów.
Dabecje można rozmnażać przed sadzonki półzdrewniałe z pietką albo przez odkłady.
Roślina jest dość wrażliwa na mrozy, dlatego przed nadejściem mrozów należy ją dobrze okryć (szczególnie młode egzemplarze). Jest za to dość odporna na choroby i szkodniki.

Dabecja kantabryjska – zastosowanie

Dabecja kantabryjska to doskonała roślina na wrzosowiska (w kompozycjach z wrzosami, wrzoścami, kalmiami, różanecznikami czy kiścieniami) oraz na skalniaki. Można ją stosować jako roślinę okrywową oraz na obwódki. Nadaje się do uprawy w pojemnikach (trzeba pamiętać o kwaśnym podłożu i regularnym podlewaniu). Doskonała roślina do ogrodów w stylu japońskim lub naturalistycznych.

Poznaj inne rośliny wrzosowate:

 

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.