Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Czojsia trójlistkowa

Choisya ternata
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwarty, krzaczasty
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Czojsia trójlistkowa bardzo ciekawa roślina, która ma amerykańskie pochodzenie (Meksyk). W Polsce zdecydowanie słabiej znana, zaliczana jest do roślin kolekcjonerskich. Należy do rodziny rutowatych (Rutaceae). Inna nazwa to meksykańska pomarańcza.

Czojsia trójlistkowa - opis

Czojsia trójlistkowa to krzew, który przez cały rok jest zielony. Ma wzniesiony, krzaczasty, zwarty pokrój. Nie osiąga dużych rozmiarów - w naturalnych warunkach maksymalnie do 2 m wysokości, u nas zdecydowanie mniej (około 1 m). Liście są odwrotnie jajowate, zielone, błyszczące, mają około 5 cm długości, w momencie ich potarcia wydają przyjemny, delikatny zapach cytryny lub pomarańczy. Jak sama nazwa wskazuje występują po trzy, promieniście ułożone. Okres kwitnienia rośliny przypada od maja do czerwca. Kwiaty są białe, zebrane w grona. Roślina najintensywniej kwitnie w połowie maja - w tym okresie wśród bardzo licznych kwiatów mało widoczne są liście czojsii.
Ciekawa odmiana to ‘Sundance’, której liście przebarwiają się na kolor żółty.

Czojsia trójlistkowa - warunki uprawy i pielęgnacja

Czojsia trójlistkowa jest dość wrażliwa na warunki pogodowe. Zdecydowanie sprawdzi się tylko w miejscach ciepłych i słonecznych, o glebie umiarkowanie żyznej, przepuszczalnej oraz dość wilgotnej. Nie jest odporna na mróz, dlatego w naszych warunkach bezwzględnie należy okryć ją na zimę.
Przy zapewnieniu odpowiednich warunków glebowych i stanowiskowych, roślina nie będzie potrzebować żadnych specjalistycznych zabiegów. Należy jednak pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Nie wymaga natomiast cięcia ani formowania, gdyż nie rozrasta się nadmiernie i sama dość ładnie i równo się rozrasta. Jednak jeśli zależy nam na jakimś konkretnym kształcie, bez problemu można ją przyciąć. Rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion lub w sposób wegetatywny przez sadzonki zielne.

Czojsia trójlistkowa - zastosowanie

Czojsia trójlistkowa ze względu na swoje nieduże rozmiary bardzo dobrze sprawdzi się w małych ogrodach. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach bądź tarasach.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.