Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Budleja Dawida

Buddleja davidii
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Budleja Dawida to szybko rosnący krzew z rodziny budlejowatych Buddlejaceae, pochodzi z rejonów wschodniej Azji, Ameryki Południowej i Afryki. Budleja Davida polecana jest do małych ogrodów przydomowych, na trawnik jako soliter oraz do kompozycji na rabaty.

Budleja Dawida - opis

Budleja Dawida dorasta do około 2 m wysokości. Roczne przyrosty wynoszą do 80 cm. Budleja jest krzewem o rozłożystym pokroju, a końce jej pędów zwisają pod ciężarem kwiatostanów. Liście są jajowatolancetowate, ciemnozielone, od spodu biało owłosione, jesienią opadają. W rejonach o surowszych zimach krzew przemarza do granicy śniegu.

Motyli krzew (motylowiec)

Budleja Dawida kwitnie od czerwca aż do października. Kwiaty zebrane w długie, wąskie, wiechowate kwiatostany, pojawiają się na wierzchołkach tegorocznych pędów. Charakterystyczną cechą kwiatu budlei jest pomarańczowe "oczko" w środku kwiatu. Kwiaty silnie pachną, wabiąc do ogrodu liczne motyle - stąd nazwa: motyli krzew. W zależności od odmiany kwiaty budlei mają barwę białą, różową, niebieską, fioletową lub purpurową.

>>Przeczytaj też: Budleja Dawida: co zrobić by obficie kwitła

Budleja pielęgnacja: nawożenie, cięcie

Dobrze rośnie na glebie przepuszczalnej, żyznej, gliniasto-piaszczystej, lekko wilgotnej, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Podczas suszy krzew wymaga podlewania. Stanowisko powinno być słoneczne i ciepłe, ponieważ budleja nie jest w pełni mrozoodporna. W czasie wegetacji krzew powinien być 2–3 razy zasilany nawozami wieloskładnikowymi. Na zimę wymaga okrycia kopczykiem ziemi, kory, trocin lub liści.

Wiosną, przed ruszeniem wegetacji, zalecane jest silne cięcie budlei na wysokości około 20 cm nad ziemią. Cięte w ten sposób rośliny dobrze się rozkrzewiają i obficiej kwitną, w sezonie osiągają wówczas wysokość 1-1,5 m.

>>Przeczytaj też: Budleja Dawida: kwitnący krzew. Uprawa budlei w ogrodzie

Budleja - rozmnażanie

Budleja Dawida rozmnaża się przez sadzonki pół zdrewniałe pobierane w drugiej połowie lata lub przez sadzonki zdrewniałe pobierane od połowy jesieni do wczesnej wiosny.

Poznaj ciekawe odmiany budlei Dawida: 

Opracowanie: Redakcja serwisu, Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.