Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Budleja 'Blue Chip'PBR

Buddleja 'Blue Chip'PBR (Lo & Behold)
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, zwarty
Wysokość: do 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Budleja Dawida 'Blue Chip'PBR (Lo & Behold) to wolno rosnąca odmiana budlei, należąca do rodziny budlejowatych (Buddlejaceae). Pochodzi z hodowli selekcyjnej Jamesa Wernera z uniwersytetu w Michigan w Północnej Karolinie, w USA. Została wprowadzona na rynek przez amerykańskie szkółki drzew Spring Meadows i Snelling Layne Karlton. W Europie dostępna w handlu od 2010 roku. Uzyskała też brązowy medal na Wystawie Zieleń To Życie w 2010 roku.

Krzew osiąga wysokość  80cm. W rejonach o surowszych zimach może przemarzać do granicy śniegu, ale wiosną dobrze regeneruje.  Budleja 'Blue Chip'PBR (Lo & Behold) jest krzewem o zwartym, krzaczastym pokroju, a końce jej pędów przewisają lekko pod ciężarem kwiatostanów. Liście są jajowatolancetowate, zielone, od spodu pokryte srebrzystym kutnerem, jesienią opadają.

Odmiana ta kwitnie od lipca do października. Kwiaty, barwy jasnofioletowej, zebrane są w długie, wiechowate kwiatostany, pojawiające się na wierzchołkach tegorocznych pędów. Charakterystyczną cechą kwiatu budlei jest pomarańczowe "oczko" w środku kwiatu. Kwiaty silnie pachną, wabiąc do ogrodu liczne motyle.

Dobrze rośnie na glebie przepuszczalnej, żyznej, gliniasto-piaszczystej, umiarkowanie wilgotnej o odczynie lekko zasadowym, zbliżonym do obojętnego. Podczas suszy krzew wymaga podlewania. Stanowisko powinno być słoneczne i ciepłe, ponieważ budleja nie jest w pełni mrozoodporna, strefa mrozoodporności B6. W czasie wegetacji krzew powinien być 2 – 3 razy zasilany nawozami wieloskładnikowymi. Na zimę wymaga okrycia kopczykiem ziemi, kory, trocin lub liści. Wiosną, przed ruszeniem wegetacji, zalecane jest silne cięcie krzewu na wysokości ok. 20 cm nad ziemią. Cięte w ten sposób rośliny dobrze się rozkrzewiają i obficiej kwitną.

Budleja Davida polecana jest do małych ogrodów przydomowych, na trawnik jako soliter oraz do kompozycji na rabaty. Nadaje się również na różne typy założeń terenów zieleni miejskiej.

Budleja rozmnaża się przez sadzonki półzdrewniałe, pobierane w drugiej połowie lata lub przez sadzonki zdrewniałe, pobierane od połowy jesieni do wczesnej wiosny.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.