Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Bez czarny ‘Pulverulenta’

Sambucus nigra ‘Pulverulenta’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwarty
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: biało-zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białokremowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Krzew liściasty o zwartym, gęstym, zaokrąglonym pokroju, wzniesionych pędach, ciekawy ze względu na liście z białymi plamami. Odmiana bzu czarnego rosnąca wolniej niż gatunek. Dorasta do 2–3 m wysokości. Liście są złożone, pierzaste, jasnozielone z białymi, nieregularnymi plamami, które mogą zajmować większą część blaszki liściowej.
Bez czarny ‘Pulverulenta’ kwitnie w czerwcu, kwiaty są kremowobiałe, pachnące, zebrane w kwiatostan (baldach). Owoce – czarne jagody, pojawiają się w sierpniu.

Roślina niewymagająca, może rosnąć na każdej glebie, preferuje jednak gleby wilgotne i stanowisko półcieniste (u krzewów rosnących w pełnym słońcu liście mogą zostać przypalone), nie lubi przesuszenia.
Czasem mogą z rośliny wyrastać pędy z liśćmi całkowicie zielonymi – należy je usuwać.

Roślina polecana do sadzenia w ogrodach oraz na terenach zieleni w miastach (odporna na zanieczyszczenia powietrza). Dekoracyjna ze względu na ciekawe ulistnienie, ozdobna także z kwiatów i owoców. Najlepiej sadzić tę odmianę bzu czarnego na tle roślin o ciemniejszym zabarwieniu liście, wtedy tworzy ciekawy akcent kolorystyczny. Można ja uprawiać w pojemnikach.
Strefa mrozoodporności: 5a.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.