Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Bez czarny 'Monstrosa'

Sambucus nigra ‘Monstrosa’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: nieregularny, krzaczasty
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, owoców, kwiatów, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Bez czarny 'Monstrosa' to odmiana bzu czarnego, otrzymana w drugiej połowie XX wieku, najprawdopodobniej w Holandii. Do handlu wprowadzona w latach 90-tych XX wieku, przez holenderskie szkółki Kolster & Esveld.

Bez czarny 'Monstrosa' to atrakcyjna odmiana, pospolitego w Polsce, krzewu liściastego, o nieregularnym, krzaczastym pokroju i silnym wzroście. Rośliny tej odmiany osiągają wysokość 2m i podobną szerokość krzewów. Odmiana 'Monstrosa' wykształca charakterystycznie staśmione, dekoracyjne pędy (szczególnie ozdobne w stanie bezlistnym - zimą) i ciemnozielone, sezonowe, opadające na zimę liście. W czerwcu na  krzewie pojawiają się, zebrane w baldachowate kwiatostany, liczne, drobne, białe, pachnące kwiaty. Pędy, liście oraz niedojrzałe owoce są trujące. Suszone kwiaty i owoce stosowane są w ziołolecznictwie.

Bez czarny 'Monstrosa' to roślina niewybredna, co do stanowiska. Rośnie dobrze na praktycznie każdej, przeciętnej glebie. Wymaga jednak stanowiska słonecznego, na którym znacznie lepiej rośnie i intensywniej kwitnie. Odporna na mróz. Strefa mrozoodporności 5A.

Bez czarny 'Monstrosa' doskonale nadaje się do ogrodów przydomowych, parków i nasadzeń krajobrazowych. Pięknie wygląda jako tło dla innych roślin o barwnych liściach. Szczególnie dekoracyjny jest w okresie kwitnienia, oraz zimą, kiedy ukazuje w pełnej krasie staśmione, bezlistne pędy, które z powodzeniem moga byc wykorzystywane również w bukieciarstwie i florystyce, zarówno do żywych kompozycji kwiatowych, jak i do suchych bukietów.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.