Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Berberys Thunberga 'Red Torch'PBR

Berberis thunbergii 'Red Torch'PBR
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: kolumnowy, zwarty, wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona, czerwona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Berberys Thunberga 'Red Torch' to  francuska odmiana krzewu liściastego, należącego do rodziny berberysowatych (Berberidaceae), wyhodowana przez M. Castanet z Edition Minier i wprowadzona do handlu przez Pépinières Minier w 2011 roku.

Berberys Thunberga 'Red Torch' jest silnie rozgałęzionym, karłowym krzewem, dorastającym do 100 cm wysokości i 50cm szerokości. To roślina o zwartym, wzniesionym, krzaczastym, niemalże kolumnowym pokroju, złożonym z gęsto ułożonych, sztywnych, wyprostowanych, krótkich, bruzdowanych, purpurowobrązowych pędów. Berberys Thunberga 'Red Torch' jest rośliną ciernistą. Krótkie i sztywne ciernie są przekształconymi liśćmi, a na pędach ułożone są pojedynczo.
Liście ułożone na pędach skrętolegle. Pojedyncze, często zebrane po 3-9 w różyczkowate wiązki na krótkopędach. Drobne, łopatkowate, całobrzegie, długości 1-3 cm, tępe na wierzchołkach, osadzone na krótkich ogonkach liściowych. Liście szkarłatnoczerwone, zieleniejące w dolnych, zacienionych partiach krzewu. Na zimę opadają. Drewno i wewnętrzna strona kory ma żółtawy odcień.
Berberys Thunberga 'Red Torch' jest odmiana nie wytwarzającą kwiatów, a co za tym idzie, nie ma tu również owoców.

Berberys Thunberga 'Red Torch' najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, lub półcienistych. Wymaga dostatecznie wilgotnych, dość żyznych i przepuszczalnych gleb. Źle rośnie na glebach wilgotnych, ciężkich i zimnych. Odmiana ta jest wyjątkowo odporna na mączniaka. Berberys Thunberga jest gatunkiem mrozoodpornym. Strefa mrozoodporności 5a. Jest też odporny na suszę, pyły i zanieczyszczenia powietrza, co powoduje, że z powodzeniem może być stosowany na terenach miejskich.

Berberys Thunberga 'Red Torch' to doskonała roślina ozdobna do ogrodów, parków, zieleni osiedlowej i na tereny zurbanizowane. Polecana do ogrodów skalnych, stosowana w grupach, do obsadzania skarp i zieleńców oraz na rabaty do barwnych zestawień roślinnych. Doskonale nadaje sie równiez na nieformowane, trudne do przebycia, kolczaste żywopłoty i obwódki. Sprawdzi się również sadzona w pojemnikach, pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia na zimę.

Berberys Thunberga 'Red Torch' może być rozmnażany wegetatywnie, przez sadzonki zielne, ukorzeniane w szklarniach lub w tunelach foliowych, często przy zastosowaniu ukorzeniaczy.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.