Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Berberys Thunberga ‘Golden Dream’

Berberis thunbergii ‘Golden Dream’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: 1 m - 1,2 m
Barwa liści/igieł: złocistozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Berberys Thunberga 'Golden Dream' należy do rodziny berberysowatych (Berberidacea). Ma rozłożysty, gęsty pokrój i dorasta zwykle do 120 cm wysokości. Posiada ciernie i drobne złocistozielone liście, jesienią przebarwiające się na pomarańczowo. Kwiaty są drobne, żółte. Pojawiają się wiosną (najczęściej w maju i czerwcu). Owocem jest niewielka czerwona jagoda.

Berberys Thunberga 'Golden Dream' jest łatwy w uprawie. Można go sadzić na stanowisku słonecznym lub częściowo zacienionym. Nie ma dużych wymagań glebowych. Rośnie na większości typów gleb, łącznie z piaszczystymi i innymi - mało zasobnymi w składniki pokarmowe. Znosi podłoża zasolone i zanieczyszczenia powietrza. Nie lubi podłoży podmokłych.

Berberys Thunberga 'Golden Dream' sadzi się jesienią lub wiosną. To odmiana mrozoodporna – można uprawiać ją nawet w chłodniejszych rejonach Polski. W początkowym okresie uprawy warto ją sporadycznie podlewać i dokarmiać (małe dawki nawozów  wieloskładnikowych). Młody krzew zaleca się corocznie przycinać – to spowoduje zagęszczenie pędów. Później - co kilka lat wykonuje się cięcie odmładzające. Berberys Thunberga 'Golden Dream' jest dość odporny na choroby i szkodniki.

Berberys Thunberga 'Golden Dream' podobnie jak inne odmiany berberysów wykorzystuje się do zakładania luźnych, ciernistych żywopłotów, szpalerów i skalniaków. Dodatkowo – ze względu na ciekawe zabarwienie liści – nadaje się tworzenia krzewiastych zestawień kompozycyjnych. Sadzi się go pojedynczo lub w grupach. Nadaje się do uprawy w parkach i zieleni miejskiej (nawet na obszarach uprzemysłowionych).

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.