Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Mirosław Krogulec

Berberys Thunberga 'Atropurpurea Nana'

Berberis thunbergii 'Atropurpurea Nana'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: kopulasty, zwarty
Wysokość: 50 cm
Barwa liści/igieł: czerwona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Berberys Thunberga ‘Atropurpurea Nana’ należy do rodziny berberysowatych (Berberidacea). W środowisku naturalnym gatunek ten występuje w Japonii, w Polsce jest znany z uprawy.
Berberys Thunberga ‘Atropurpurea Nana’
to karłowa, wolno rosnąca odmiana osiągająca zaledwie 50 cm wysokości (przy 70 cm szerokości). Ma kopulasty i zwarty pokrój, pędy posiadają ciernie. Drobne, czerwone liście utrzymują barwę przez cały sezon. Kwiaty są niepozorne i mają żółtą barwę. Berberys Thunberga ‘Atropurpurea Nana’ kwitnie od maja do czerwca. W lipcu wytwarza koralikowate, wydłużone czerwone owoce (jagody). Są wartościowym pokarmem dla ptaków.

Berberys Thunberga ‘Atropurpurea Nana’ najlepiej sadzić na pełnym słońcu – wtedy jest najlepiej wybarwiony. Znosi również miejsca półcieniste. Toleruje różne typy gleb. Optymalne są podłoża przepuszczalne, umiarkowanie suche. Krzew jest dość odporny na zanieczyszczenia powietrza i zasolenie gleby. Wytrzymuje mrozy. Młode okazy można sadzić do gruntu jesienią lub wiosną. W początkowym etapie uprawy zaleca się go podlewać. Później z reguły nawadnianie nie jest konieczne. Warto dokarmiać go nawozami fosforowo-potasowymi dla atrakcyjniejszego pokroju i lepszego wybarwienia. Dobrze znosi cięcie i formowanie.

Berberys Thunberga ‘Atropurpurea Nana’ można wykorzystywać w ogrodzie uniwersalnie. Nadaje się na rabaty, niskie żywopłoty rozdzielające poszczególne partie ogrodu i do tworzenia zestawień kolorystycznych. Jest dobrą dekoracją dekoracją skalniaków i skarp. Można uprawiać go w pojemnikach.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.