Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Berberys Thunberga 'Atropurpurea'

Berberis thunbergii ‘Atropurpurea’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: kulisty, rozłożysty, krzaczasty
Wysokość: 1,5 m - 2 m
Barwa liści/igieł: purpurowa
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Berberys Thunberga to gatunek ciernistego krzewu liściastego, pochodzącego z Japonii. W Polsce w naturalnym środowisku nie występuje, jest obecny tylko i wyłącznie jako roślina uprawna ozdobna. Pochodzi z rodziny berberysowatych (Berberidaceae).

>>Przeczytaj też: Berberysy – zastosowanie berberysów w ogrodach, polecane gatunki i odmiany berberysów

Berberys Thunberga 'Atropurpurea' - opis

Berberys Thunberga 'Atropurpurea' to krzew, który od dołu silnie się rozgałęzia. Jest rozłożysty i tworzy kulisty kształt. Dorasta do 1,5-2 m wysokości. Łukowato wygięte pędy maja kolce. Liście są małe i owalne, purpurowe. Jesienią przebarwiają się na inne odcienie czerwonego, a także na pomarańczowo i żółto. Ta odmiana berberysu kwitnie na przełomie maja i czerwca. Kwiaty są drobne, żółte, zebrane w grona. Roślina jest zarówno samopylna, jak i owadopylna. Kwiaty charakteryzują się bardzo delikatnym i przyjemnym zapachem. Owocem jest czerwona jagoda o eliptyczym, podłużnym kształcie. Owoce utrzymują się na roślinie bardzo często przez całą zimę i są chętnie zjadane przez ptaki.

Berberys Thunberga 'Atropurpurea'- wymagania i pielęgnacja

Berberys Thunberga 'Atropurpurea' preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste. W miejscach mało nasłonecznionych liście słabiej się wybarwiają. Jego wymagania glebowe są niewielkie - rośnie praktycznie na każdym rodzaju gleby. Toleruje każde pH, jednak najlepiej czuje się na glebach lekko kwaśnych. Słabiej rośnie na glebach ciężkich i podmokłych. Krzew jest odporny na mróz oraz na zanieczyszczenia powietrza. Wspomniana odmiana rośnie najwolniej ze wszystkich berberysów Thunberga. Chociaż jest odporny na ataki chorób i szkodników to nieodpowiednie warunki atmosferyczne mogą powodować występowanie u niego chorób grzybowych takich jak mączniak berberysu czy plamistość liści berberysu.

Roślina dobrze znosi cięcie. Idealnie nadaje się do formowania. Aby odpowiednio się zagęszczał, wymaga corocznego cięcia odmładzającego. Ze względu na kolce, zabieg ten należy wykonywać w rękawicach ochronnych. Berberys ten można rozmnażać przez nasiona bądź sadzonki pędowe.

Berberys Thunberga 'Atropurpurea' - zastosowanie

Berberys Thunberga 'Atropurpurea' jest najpopularniejszą odmianą berberysu. Obsadza się nią skalniaki, rabaty i obwódki wokół chodników. Często sadzi się go zarówno w miejskich parkach, jak i prywatnych ogrodach. Bardzo dobrze sprawdza się w niskich żywopłotach i szpalerach. Dobrze się krzewi i ma kolce, które utrudniają zniszczenie krzewu. Idealnie prezentuje się w towarzystwie berberysów o żółtych liściach oraz drzew iglastych, np. sosny czarnej czy świerka białego.
Berberys Thunberga 'Atropurpurea' równie dobrze prezentuje się jako soliter - sadzony pojedynczo w widocznym miejscu ogrodu. Zwraca na siebie uwagę ze względu na intensywne zabarwianie liści. Można go także uprawiać w pojemnikach (dużych!) na balkonach bądź tarasach.

>>Przeczytaj też: Rośliny w pojemnikach na taras i balkon

Poznaj inne odmiany berberysa Thunberga:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.