Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Berberys ottawski 'Superba'

Berberis x ottawensis 'Superba'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty, rozłożysty
Wysokość: do 4 m
Barwa liści/igieł: czerwona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł, kwiatów, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Berberys ottawski 'Superba' to krzew liściasty, należący do rodziny berberysowatych (Berberidaceae). Odmiana ta pochodzi z grupy mieszańców, otrzymanych ze skrzyżowań międzygatunkowych pomiędzy berberysem Thunberga (B. thunbergii) i berberysem pospolitym (B. vulgaris).

Berberys ottawski 'Superba' jest silnie rozgałęzionym krzewem, dorastającym do 4 m wysokości i podobnej szerokości. Berberys ottawski 'Superba' to roślina o szerokim, regularnym, niemalże kulistym pokroju i dość luźnej (luźniejszej niż b. Thunberga), krzaczastej formie, złożonej z ciernistych, wzniesionych, łukowato wygiętych na końcach, sztywnych, bruzdowanych, purpurowobrązowych pędów. Berberys ottawski 'Superba' jest rośliną ciernistą. Krótkie i sztywne ciernie są przekształconymi liśćmi, a na pędach ułożone są pojedynczo.
Liście ułożone na pędach skrętolegle. Pojedyncze, często zebrane po 3-9 w różyczkowate wiązki na krótkopędach. Drobne, łopatkowate, całobrzegie, długości około 3 cm (większe niż u b. Thunberga), tępe na wierzchołkach, osadzone na krótkich ogonkach liściowych. Górna strona blaszki liściowej jest ciemnoczerwona z niebieskawym połyskiem, spodnia – sinoczerwona, matowa. Młode, rozwijające się wiosną liście sa brązowawe, a jesienią przebarwiają się niezwykle dekoracyjnie na czerwono i pomarańczowoczerwono. Na zimę opadają. Drewno i wewnętrzna strona kory ma żółtawy odcień.
Berberys ottawski 'Superba' zakwita w maju. Kwiaty są obupłciowe, owadopylne, pachnące, drobne, żółte, zwisające w pęczkach po 2-3 sztuki, zebrane po kilka – kilkunastu pęczków na krótkich szypułkach rozmieszczonych w gronach wzdłuż łukowato wygiętych gałązek. Każdy kwiat składa się z 6 płatków korony, 6 działek kielicha, 6 pręcików (które reagują na dotyk) i 1 słupka, dojrzewającego równocześnie z pręcikami (stąd jest również możliwość samozapylenia). U nasady płatków znajdują się nektarniki. Na przełomie sierpnia i września, po zapyleniu i zapłodnieniu kwiatów wykształcają się dekoracyjne owoce - jagody. Są one drobne, elipsoidalne, jasnoczerwone, błyszczące niezwykle atrakcyjne dla ptaków i pozostają na krzewach niekiedy nawet do wiosny.

Berberys ottawski 'Superba' najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Wymaga dostatecznie wilgotnych, dość żyznych i przepuszczalnych gleb. Źle rośnie na glebach wilgotnych, ciężkich i zimnych. Berberys Thunberga jest gatunkiem mrozoodpornym. Strefa mrozoodporności 5a. Jest też odporny na pyły i zanieczyszczenia powietrza, co powoduje, że z powodzeniem może być stosowany na terenach miejskich.

Berberys ottawski 'Superba' to doskonała roślina ozdobna do ogrodów, parków, zieleni osiedlowej i na tereny zurbanizowane. Polecana zarówno na nienormowane, jak i formowane, kolczaste szpalery i żywopłoty, stosowana w grupach roślinnych oraz jako soliter, do obsadzania skarp i zieleńców.

Berberys ottawski 'Superba' może być rozmnażana jedynie wegetatywnie, przez sadzonki zielne, ukorzeniane w szklarniach lub w tunelach foliowych, często przy zastosowaniu ukorzeniaczy.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.