Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Barwinek różowy = zabarwian różowy = katarantus różowy

Catharanthus roseus
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Zabarwian różowy pochodzi z Madagaskaru. W stanie dzikim uznawany jest za gatunek zagrożony. W Polsce można spotkać go w ogrodach. Należy do rodziny toinowatych (Apocynaceae). Bardziej popularna nazwa to barwinek różowy (kiedyś mylnie został przypisany do tej samej rodziny co barwinek mniejszy i stąd właśnie wzięła się ta nazwa).

Zabarwian różowy - opis

Zabarwian różowy w swoim naturalnym środowisku jest wiecznie zieloną krzewinką o wzniesionym, rozłożystym, krzaczastym pokroju. Przeważnie osiąga od 50 do 80 cm wysokości. Niepielęgnowany szybko tworzy gęste zarośla. Pędy barwinka różowego są dość silne, liście pojedyncze, eliptyczne, imponująco błyszczące. Na wierzchołkach pędów rozwijają się urocze pięciopłatkowe kwiaty. Okres kwitnienia rośliny trwa od czerwca do lipca. Kwiaty - jak sama nazwa wskazuje - są różowe, jednak zdarzają się okazy o kwiatach białych. Niestety, opadają z rośliny jeszcze przed zwiędnięciem. Owoce najczęściej ukrywają się pod liśćmi, składają się z dwóch mieszków. Wewnątrz owoców znajduje się wiele nasion.
Barwinek różowy wydziela trujący sok z pędów i liści, który jest niebezpieczny zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt.
Ciekawe odmiany:

  • 'Pacyfika' – odmiana o bardzo dużych kwiatach (nawet do 5 cm średnicy),
  • 'Mediteranea' – odmiana o kaskadowym pokroju.

Barwinek różowy - warunki uprawy

Zabarwian różowy to roślina tropikalna, dlatego do prawidłowego wzrostu wymaga miejsca ciepłego i słonecznego. Nawet mały cień powoduje zdecydowanie mniejsze kwitnienie, tak samo jak duże wahania temperatur. Zdecydowanie lepiej w naszym klimacie uprawiać roślinę w doniczce, na okres jesienno-zimowy wstawianej do cieplejszego pomieszczenia. Dodatkowo po silnym deszczu roślina może gnić, dlatego starajmy się ją na stałe trzymać pod dachem.
Idealne dla barwinka różowego będzie podłoże średnio żyzne, przewiewne, z domieszką piasku, umiarkowanie wilgotne. Roślina nie jest długowieczna, w strefie umiarkowanej uprawiana jest jako roślina jednoroczna.

Zabarwian różowy - pielęgnacja

Zabarwian różowy wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Zimą podlewanie należy ograniczyć. Roślina bardzo dobrze reaguje na nawożenie mineralne wieloskładnikowe. Najlepiej wykonywać je wiosną i latem co 2-3 tygodnie, aż do sierpnia. Warto zabarwianowi uszczykiwać wierzchołki pędów - wtedy zdecydowanie lepiej się krzewi. Rozmnaża się go przez wysiew nasion lub przez sadzonki pędowe pobierane wiosną.

Zabarwian różowy - zastosowanie

Zabarwian różowy idealnie sprawdza się jako ozdoba balkonu lub tarasu. Będzie również ciekawym uzupełnieniem ogrodu, np. w okolicy altanki lub patio. W naszym klimacie raczej zaliczana do roślin doniczkowych, które na okres letni można eksponować na zewnątrz. Roślina zawiera alkaloidy, które wykorzystywane są w leczeniu, niektórych nowotworów, np. białaczki.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.