Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Azalia wielkokwiatowa

Rhododendron
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: luźny
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała, pomarańczowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Azalia wielkokwiatowa to krzew zrzucający na zimę liście, powstały w wyniku krzyżowania gatunków pochodzących z różnych rejonów świata. Uprawiana jest ze względu na piękne kwiaty o intensywnych i bardzo różnorodnych kolorach (nie ma tylko niebieskich), które rozwijają się przed ukazaniem liści i przez dwa-cztery tygodnie obsypują cały krzew. Niektóre odmiany azalii wielkokwiatowej bardzo przyjemnie pachną (na przykład 'Soir de Paris'). Azalie wielkokwiatowe są także ozdobne jesienią, ponieważ liście wielu z nich przebarwiają się na żółto, pomarańczowo lub czerwono.

Azalie wielkokwiatowe powinny rosnąć w przepuszczalnej, próchniczej i kwaśnej glebie, która jest dostatecznie wilgotna. Lubią zaciszne i osłonięte, ale nie gorące stanowiska (źle znoszą suche powietrze). Mogą rosnąć w cieniu, jednak wtedy mniej intensywnie kwitną. Są odporne na mróz, choroby i szkodniki. (eb-g)

Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.