Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Azalia pontyjska

Rhododendron luteum, syn. Azalea pontica
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Azalia pontyjska pochodzi z Kaukazu oraz Azji Mniejszej. W Polsce można ją spotkać w naturalnym środowisku w Woli Żarczyckiej. W naszym kraju uprawiane są ozdobne hodowlane odmiany azalii pontyjskiej, znanej też jako azalia żółta lub różanecznik żółty. Należy do rodziny wrzosowatych (Ericaceae).

Azalia pontyjska - opis

Azalia pontyjska to krzew liściasty o rozłożystym i krzaczastym pokroju. Osiąga od 2 do 3 m wysokości. Bardzo stare okazy często są szersze niż wyższe. Pędy krzewu są dość gęste, młode są gruczołowato owłosione. Liście po obu stronach blaszki liściowej pokryte są małym szarym owłosieniem, przyjmują kształt wąsko-eliptyczny lub jajowaty, są ciemnozielone, czasami można zaobserwować lekkie pofałdowanie blaszki liściowej. Jesienią ozdobnie przebarwiają się na czerwono, ale opadają na zimę.

Azalia pontyjska kwitnie najczęściej w maju, kwitnienie trwa nawet do trzech tygodni. Kwiaty zebrane są w baldachowate kwiatostany, wyrastające na wierzchołkach pędów. Same kwiaty są średniej wielkości, rurkowato-lejkowate, żółte. Uwalniają  mocny zapach. W lipcu lub sierpniu na roślinie pojawiają się owoce - torebki o elipsoidalnym kształcie. Wewnątrz nich znajduje się mnóstwo małych nasion.

>>Przeczytaj też: Aranżacja ogrodu: pomysł na pachnący ogród. Pachnące rośliny w ogrodzie

Azalia pontyjska - warunki uprawy

Azalia pontyjska najlepiej czuje się w miejscu słonecznym lub półcienistym. Ważne jest zapewnienie roślinie kwaśnego odczynu gleby - bez tego słabo lub zupełnie nie kwitnie. Roślina nie jest wymagająca co do żyzności gleby, ważne aby podłoże było umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne. Azalia pontyjska jest odporna na niskie temperatury, bez problemu przetrwa zimę w naszym klimacie.

Azalia pontyjska - pielęgnacja

Azalia pontyjska wymaga usuwania przekwitłych kwiatów. Dzięki temu roślina lepiej będzie kwitła w nowym sezonie oraz nie traci niepotrzebnie energii na wydanie nasion. Azalię najczęściej rozmnaża się przez odrosty korzeniowe, ale można też przez wysiew nasion, choć w domowych warunkach nie jest to łatwy proces.

Azalia pontyjska - zastosowanie

Azalia pontyjska dobrze wygląda sadzona w grupach - wtedy tworzy zwartą i gęstą bryłę. Równie dobrze prezentuje się jako soliter posadzona na tle zadbanego trawnika. Można ją również uprawiać w dużych donicach - będzie piękną ozdobą tarasu lub balkonu. Dobrze sadzić ją w miejscu widocznym i często odwiedzanym przez ludzi, aby można było się napawać widokiem i zapachem krzewu.

Azalia pontyjska nadaje ogrodowi lekki, japoński charakter. Liście i młode gałązki rośliny są trujące, zawierają glikozydy m.in. rododendrozę - dlatego nie poleca się jej sadzić w ogrodzie gdzie przebywają małe dzieci.

>>Przeczytaj też: AZALIE UPRAWA. Nawożenie azalii

Poznaj inne azalie:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.